Artykuł sponsorowany Dysleksja u dzieci – jak i gdzie można ją skutecznie leczyć?

Dysleksja u dzieci – jak i gdzie można ją skutecznie leczyć?

Dysleksja jest jednym z coraz częściej diagnozowanych zaburzeń. Występująca u dzieci ma wpływ na znaczne trudności z pisaniem i czytaniem, ale nie tylko. Nierzadko bowiem najmłodsi cierpiący na dysleksję wykazują też problemy z liczeniem – również i w takiej sytuacji konieczne jest realizowanie specjalistycznej terapii. Jak zatem dokładnie można skutecznie leczyć dysleksję i do kogo należy się w tym celu zwrócić?

Pierwsze objawy

Choć dysleksja kojarzy się głównie z popełnianymi błędami w pisowni i problemami z czytaniem, to dzieci dotknięte tym zaburzeniem wykazują także szereg innych objawów. O pojawieniu się dysleksji mogą świadczyć m.in. niesprawność ruchowa czy trudności z układaniem konstrukcji z zabawkowych klocków. Jeśli dziecko notorycznie myli kierunki i ma kłopoty ze wskazaniem lewej lub prawej strony, również warto wykonać niezbędne badania pod kątem właśnie dysleksji. Głównym jednak objawem pozostaje wspomniane już niechlujne pisanie, mylenie liter i błędy w skonstruowanych zdaniach.

Mogą one być źródłem poważnych problemów już w początkowych etapach edukacji, dlatego niezbędne jest podjęcie odpowiedniego leczenia. W takiej sytuacji warto skorzystać z usług renomowanego gabinetu logopedyczno-terapeutycznego, takiego jak chociażby ten prowadzony przez doświadczoną specjalistkę – dr n. med. Małgorzatę Kowalczyk. Dostosowanie właściwych ćwiczeń i przygotowanie skutecznej terapii pozwoli zniwelować lub nawet całkowicie wyeliminować zaburzenia związane z dysleksją. Jak dokładnie przebiega leczenie w tym zakresie?

Terapia w formie zabawy

Efektywność zastosowanego leczenia w przypadku dysleksji jest w dużej mierze uzależniona od jej zaakceptowania przez dziecko. Z tego względu wykwalifikowani specjaliści rekomendują terapie w formie gier i zabaw, które sprawiają najmłodszym radość, ale pozostają doskonałym sposobem na wyeliminowanie problemów z pisaniem czy czytaniem. Jednym z istotnych elementów jest rozwijanie syntezy wzrokowej, które wspomaga walkę z dysleksją. Skuteczne w tym wypadku będzie m.in. układanie puzzli, jednak poszczególne metody terapii należy skonsultować ze specjalistą.

Dobierze on właściwe rozwiązania dla dziecka, które będą realizowane zarówno w trakcie wizyt w gabinecie logopedyczno-terapeutycznym, jak i zalecone do wykonywania w warunkach domowych. W ten sposób kompleksowe leczenie dysleksji będzie efektywne i zapewni doskonałe rezultaty. W przypadku dysleksji rozwojowej u dzieci świetnie sprawdza się terapia o charakterze korekcyjno-kompensacyjnym, która pozwala znacząco usprawnić wszelkie zaburzone funkcje. Sporym zainteresowaniem cieszy się też zastosowanie metody Tomatisa w terapii pacjentów z dysleksją. Trening uwagi słuchowej efektywnie ją stymuluje i tym samym przeciwdziała wielu zaburzeniom, w tym m.in. trudnościom z czytaniem i pisaniem, dysgrafii czy nawet słabej koordynacji ruchowej.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas