Artykuł sponsorowany Depresja – wielokierunkowe leczenie terapeutyczne

Depresja – wielokierunkowe leczenie terapeutyczne

Choroby stanowią nieodłączny element naszego życia. Pojawiają się w jego różnych okresach, atakując organizm lub obierając sobie za cel jeden z organów lub układów. Obok anginy, nadciśnienia czy wrzodów żołądka, choroby atakują również nasz umysł. Do tych wyjątkowo trudnych zalicza się depresja.

Czym jest depresja?

Depresja jest ciężką chorobą układu nerwowego, opartą głównie na zaburzeniach pracy neuroprzekaźników, czyli substancji odpowiadających za właściwe przekazywanie informacji w mózgu. Zaburzenie takie może być wywołane między innymi przez nagły albo długotrwały stres.

Leczenie depresji przede wszystkim opiera się na chemicznym wyrównywaniu pracy serotoniny, noradrenaliny i dopaminy za pomocą odpowiednich leków. Samo zaordynowanie przez lekarza określonego specyfiku jednak nie wystarcza. Należy pamiętać, że osoba w depresji nie ma żadnej motywacji do działania, jest lękliwa, nie widzi sensu życia. Nie ma więc również motywacji do wyleczenia się. W tej sytuacji wskazana jest opieka osób postronnych, członków rodziny czy przyjaciół. To oni będą motywować, a jednocześnie sprawować kontrolę nad przyjmowaniem leków.

Powszechnie wiadomo nie tylko lekarzom, że wola wyzdrowienia pacjenta to połowa sukcesu. Dlatego ważne jest uświadomienie pacjentowi, że jego samopoczucie to objawy depresji, które ustąpią tylko, jeśli systematycznie będzie przyjmować leki.

Psychoterapia w leczeniu depresji

Niezwykle ważną rolę w tym procesie uświadamiania pełni psychoterapia. Podczas takich sesji pacjent uczy się, jak radzić sobie z objawami, buduje wiarę we własne siły i możliwości, poszukuje przyczyn depresji oraz sposobów, jak uniknąć nawrotu choroby w przyszłości. Przede wszystkim jednak, uczy się żyć od nowa – z nowymi doświadczeniami i nowym podejściem do problemów.

Zadaniem terapeuty jest oddziaływanie na osobowość pacjenta w sposób, który doprowadzi do usunięcia czynników chorobotwórczych i spowoduje zmianę nastawienia oraz sposobu myślenia pacjenta. Sprowadza się to do rozpoznania i wyeliminowania przyczyny pojawienia się depresji oraz usunięcia jej widocznych objawów. Terapia pozwala również na wzmocnienie zdolności obronnych, a także reorganizację osobowości w kierunku tworzenia pozytywnego nastawienia do życia i umiejętności rozwiązywania problemów, które mogą wywołać depresję. Efekty terapeutyczne osiąga się przez stosowanie terapii grupowej, indywidualnej, małżeńskiej, rodzinnej lub pracę w grupie zadaniowej.

Indywidualna psychoterapia poznawczo-behawioralna

Jedną z metod eliminowania depresji oraz innych problemów o podłożu psychicznym jest psychoterapia poznawczo-behawioralna. Stosuje ją na przykład gabinet psychoterapeutyczny, który udostępnia Centrum Medyczne Medix we Wrocławiu.

Metoda ta cieszy się bardzo dużym powodzeniem na całym świecie, stanowiąc wiodącą, stosowaną od dwóch dekad, technikę pracy z pacjentem. Skuteczność tej terapii potwierdzają liczne badania. Praca z osobą chorą sprowadza się do dwóch rodzajów działań. Pierwsze z nich ukierunkowane jest na zmianę myślenia dysfunkcjonalnego pacjenta, drugie prowadzi do zmiany jego zachowań. Oba aspekty są ze sobą ściśle powiązane – od sposobu myślenia zależy też sposób postępowania. Dlatego ważny jest zarówno kierunek terapii, jak i kolejność wprowadzanych zmian.

Terapia u osób z depresją ma na celu uświadomienie im mechanizmu zaburzenia i prowadzi do wspólnego wypracowania strategii radzenia sobie z problemem.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas