Artykuł sponsorowany Czym są i w jaki sposób można sobie poradzić z zębami zatrzymanymi

Czym są i w jaki sposób można sobie poradzić z zębami zatrzymanymi

Zęby zatrzymane to takie, które „zatrzymały się” w tkance kostnej szczęki dolnej, bądź górnej. Uniemożliwiają one właściwe funkcjonowanie jamy ustnej. Mogą również być powodem problemów ze zgryzem oraz wykrzywienia zębów. Są jednak sposoby, które umożliwiają walkę z tym problemem.

Skąd ten problem

Przyczyny powstawania zębów zatrzymanych można podzielić na nabyte i wrodzone, oraz ogólne i miejscowe. Za główny powód ich występowania uważa się niezgodność między wielkością a liczbą zębów, a także tendencje do zmniejszania się rozmiarów szczęki. Ponadto, wpływ na powstawanie tego typu zębów mogą mieć niedobory witamin D i A, a także pewne zespoły chorobowe.

-Problem jakim są zęby zatrzymane dotyczy zwykle zębów stałych. Konsekwencją ich występowania mogą być zaburzenia symetrii łuków zębowych i przemieszczanie pozostałych zębów, resorbcja wyrżniętych lub zaklinowanych zębów przylegających do zębów zatrzymanych oraz występowanie torbieli bądź innych guzów szczęki wokół zębów – tłumaczy ekspert reprezentujący gabinety stomatologiczne JARDENT.

Jak leczyć

Leczenie zębów zatrzymanych to sprawa dość skomplikowana i w dużej mierze jego sposób zależy od danego przypadku. W cały proces mogą być więc zaangażowani różni specjaliści, w tym chirurg szczękowy i ortodonta.

W niektórych przypadkach leczenie zębów zatrzymanych polega na rozciągnięciu łuku szczęki, jednak czasem konieczna jest interwencja chirurga, czyli pomoc w wyrżnięciu zęba. Cały proces leczenia trwa dość długo, bo do 2 lat.

Szczególne przypadki

Zdarza się, że stopień komplikacji zębów zatrzymanych jest tak duży, że wymagają one specjalnego potraktowania. W takich przypadkach wykonuje się dłutowanie zęba, czyli zniesienie części kości w celu usunięcia zęba przyczynowego.

Zatrzymaniu najczęściej ulegają ósemki, których problemy z wyrżnięciem powodują ból. Ortodontyczna metoda leczenia takich zębów obejmuje również ich operacyjne odsłonięcie, dłutowania, a także umieszczenie elementu ortodontycznego na powierzchni korony. Element ten wprowadza ząb do łuku zębowego, a efektem tego ma być prawidłowe ustawienie zęba w zgryzie. 

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas