Materiał Partnera
Co warto wiedzieć o pośredniej radiografii cyfrowej?

Co warto wiedzieć o pośredniej radiografii cyfrowej?

Najlepsze ośrodki wykonujące diagnostykę obrazową wykorzystują między innymi tak zwaną pośrednią radiografię cyfrową. To ona zaliczana jest to najnowocześniejszej technologii radiologicznej, która pozwala na usprawnienie procesu diagnostycznego. Jest ona również bardziej bezpieczna dla pacjentów, a także obsługujących ich pracowników specjalistycznych pracowni.

Pośrednia radiografia cyfrowa

Warto wiedzieć, że najlepsze ośrodki diagnostyki obrazowej wykorzystują tak zwaną pośrednią radiografię cyfrową (CR), która oparta jest na technologii płyt pamięciowych będących detektorami promieniowania – umieszczane są one w kasetach fosforowych. Dzięki temu obraz może zostać odczytany przez specjalistyczny skaner, co pozwala na zapisanie obrazu diagnostycznego na komputerze w formie cyfrowej. Pacjenci korzystający z radiografii cyfrowej uzyskują płytę CD, która zastępuje już błony fotograficzne. Pośrednia radiografia cyfrowa wykorzystywana jest dzisiaj w nowoczesnych ośrodkach, ale można zauważyć, iż zarówno publiczne, jak i niepubliczne placówki starają się modernizować sprzęt. Olbrzymią zaletą radiografii cyfrowej jest możliwość przesyłania danych przez Internet, a także szybkość diagnozowania oraz zwiększenie jakości cyfrowego obrazu diagnostycznego. Wyróżnia się on znacznie polepszoną rozdzielczością, przy zminimalizowaniu dawki promieniowania wykorzystywanej przy diagnostyce pacjenta. Radiografia cyfrowa jest zatem technologią, która pozwala na usprawnianie procesu leczenia, dzięki błyskawicznemu diagnozowaniu.

Gdzie wykonać radiografię cyfrową?

Radiografia cyfrowa jest dzisiaj wykorzystywana przez nowoczesne ośrodki diagnostyki obrazowej, które oferują tomografię komputerową, rezonans magnetyczny, ultrasonografię czy rentgenodiagnostykę. Placówki takie zatrudniają wyspecjalizowanych lekarzy radiologów, pracujący na nowoczesnym sprzęcie od najlepszych producentów światowych – np. zestaw Arcoma Arco Comb wykorzystywany do wykonywania klasycznych zdjęć rentgenowskich.  Jednym z najlepszych ośrodków radiologii i diagnostyki obrazowej w Polsce jest cieszyński Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej Tomograf, który przeprowadza również zabiegi terapii bólu PRT.

Wskazania do wykorzystania radiografii cyfrowej

Radiografia cyfrowa, która wyróżnia się szybkością uzyskania materiału potrzebnego do diagnozowania pacjenta, w szczególności wykorzystywana jest w przypadkach, kiedy to właśnie leczenie powinno być wdrożone jak najszybciej. Mowa tutaj o urazach takich jak zwichnięcia czy złamania, a także uciążliwych objawach mogących wskazywać na ciężkie choroby: długotrwały kaszel, trudność w oddychaniu, ból w klatce piersiowej, czy krwawienie podczas kaszlu. Radiografia cyfrowa jest zatem szczególnie istotna przy szybkim diagnozowaniu gruźlicy i nowotworu płuc, a także chorób serca. Pozwala ona bowiem na błyskawicznie przesłanie danych do specjalistycznych ośrodków w kraju i za granicą, usprawniając tym samym funkcjonowanie wielu szpitali.

Podziel się