Artykuł sponsorowany Budowa implantów zębowych

Budowa implantów zębowych

Implanty zębowe są w ostatnich latach coraz częściej stosowane do odbudowy utraconych zębów. I bardzo słusznie. Ich zastosowanie daje bowiem bardzo dużo korzyści związanych nie tylko ze znakomitą odbudową estetyki uśmiechu, ale także pełna odbudową funkcjonalności układu żucia. Zalety implantów stomatologicznych biorą się z ich budowy, którą przedstawiamy w niniejszym tekście.

Filar implantu, czyli sztuczny korzeń zęba

Najważniejszą częścią implantu jest jego filar, który ma za zadanie zastąpienie korzenia utraconego zęba. Jest to jednocześnie element, który różni implanty od innych protetycznych rodzajów wypełnień zębowych, które skupiają się przede wszystkim na odwzorowaniu korony utraconego zęba. 

Jak tłumaczy nasz rozmówca, dentysta z Przychodni Stomatologicznej Dental w Lublinie: Filar implantu może być wykonany z tytanu lub jego stopów, czyli materiałów, które wykazują bardzo dużą odporność obciążenia mechaniczne. Nie mniej ważną jednak zaletą tytanu jest to że jest on całkowicie biozgodny z tkanką kostną organizmu, dzięki czemu implant po wszczepieniu w szczękę lub w żuchwę traktowany jest przez tkanki kostne jak ich integralna część i nie ma ryzyka odrzucenia wszczepu. Filar jest za to obrastany przez tkankę kostną, tak samo jak korzeń naturalnego zęba, dzięki czemu implant ma zapewnioną dobrą stabilność i zapobiega się powstawaniu procesów zanikowych kości, które zachodzą przy utracie naturalnych zębów.

Filar protetyczny, czyli łącznik

Drugim elementem implantu stomatologicznego jest filar protetyczny, czyli łącznik. Jego funkcja polega na połączeniu sztucznego korzenia zęba z nadbudowywaną później na nim koroną. Istnieje bardzo dużo rodzajów łączników, które mogą się od siebie różnić kształtem, kątem nachylenia oraz wielkością. Łącznik dobierany jest przez lekarza przeprowadzającego zabieg, który bierze pod uwagę m.in. miejsce wszczepienia implantu oraz kat nachylenia.

Korona protetyczna

Ostatnim elementem budowy implantu stomatologicznego jest korona protetyczna. Na początku, tuż po wykonaniu zabiegu wszczepienia implantu zębowego przymocowuje się do niego koronę tymczasową, która ma za zadanie zabezpieczenie miejsca wykonania zabiegu na czas zagojenia rany oraz pełnego przyjęcia filaru implantu. Później korona tymczasowa jest zastępowana wykonaną z porcelany koroną stałą. Materiał z którego wykonuje się koronę protetyczna nie jest oczywiście przypadkowy. Porcelanę cechuje bowiem najbardziej zbliżony wygląd do naturalnych zębów pacjenta oraz bardzo duża trwałość. 

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas