Artykuł sponsorowany Budowa i sposób działania stałych aparatów ortodontycznych

Budowa i sposób działania stałych aparatów ortodontycznych

Uśmiech ma wielką moc. Pozwala zbudować pozytywne pierwsze wrażenie, dzięki czemu łatwiej nam zarówno zauroczyć sympatię, jak i znaleźć pracę czy zjednać przyjaciół w nowym środowisku. Dlatego tak wiele osób przywiązuje wagę do wyglądu zębów. Muszą być one nie tylko zdrowe i białe, ale też równe. Stąd coraz więcej dorosłych sięga po stałe aparaty ortodontyczne. Jak działają?

Rodzaje stałych aparatów ortodontycznych

Aparaty ortodontyczne powoli przestają być postrzegane jako element, który szpeci. Wszystko to zasługa wynajdowania coraz to nowych sposobów na to, aby był jak najmniej widoczny, nie rzucał się w oczy i nie zniekształcał warg.

Obok popularniejszych i najtańszych aparatów metalowych (dla alergików przygotowuje się je z tytanu, bez użycia niklu), dostępne są aparaty estetyczne, które dzięki mlecznej lub przezroczystej barwie są bardzo mało widoczne. Białe są wyrabiane z porcelany lub ceramiki, a przejrzyste – z kryształu lub szafiru. Z tego względu są odpowiednio droższe od tych z metalu. Zupełnie niewidoczne są aparaty lingwalne, przyklejane po niewidocznej stronie zębów. 

Zasada działania i budowa aparatów ortodontycznych

Stały aparat ortodontyczny ma kształt łuku, który mocuje się na zębach przy użyciu kleju. Jest wykonywany na miarę, którą ściąga się poprzez wykonanie odcisku szczęki. Na każdym zębie znajduje się element odpowiadający za oddziaływanie na ząb w celu jego przestawienia. Poszczególne elementy są między sobą połączone cienkim drutem. W jaki sposób to działa?

Jest to proces powolny. Aparat wywiera nacisk na zęby, przez co zaczynają się one przesuwać, tak aby zająć pozycję przewidzianą przez ortodontę. Trzeba jednak pamiętać, że o umiejscowieniu zęba decyduje także kość zębodołu, w której zęby są osadzone. Podczas gdy ząb powoli się przesuwa, tkanka kostna zanika w miejscu, ku któremu się on kieruje. Wówczas tam, gdzie był dotychczas, pojawia się luka, w której z kolei tkanka kostna zaczyna się nawarstwiać, tak że w rezultacie ząb tkwi stabilnie w nowym miejscu.

Proces ten jest nie tylko długi, ale też trudny i nie do końca przewidywalny. Dlatego kluczowe w leczeniu ortodontycznym są regularne wizyty u specjalisty, który czuwa nad przebiegiem prostowania zębów. Średnio trwa to dwa lata, a efekt jest utrwalany zdejmowanymi aparatami.

Wybierając gabinet ortodontyczny, warto postawić na doświadczenie. Trzeba pamiętać, że układ zębów to kwestia nie tylko estetyczna, ale i zdrowotna. Wartą zainteresowania ofertę proponuje www.bochinska.pl.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas