Artykuł sponsorowany Zwyrodnienie plamki żółtej – objawy i leczenie

Zwyrodnienie plamki żółtej – objawy i leczenie

Wydaje Ci się, że Twój wzrok zaczął od jakiegoś czasu falować? Może, żeby coś zobaczyć, potrzebujesz jaśniejszego światła niż dotychczas? To mogą być objawy zwyrodnienia plamki żółtej, choroby, której skutki są naprawdę poważne, więc nie możesz tego lekceważyć! Sprawdź, jakie są inne symptomy tego schorzenia, dowiedz się także, jak przebiega leczenie!  

Poznaj objawy zwyrodnienia plamki żółtej

Wiek, historia rodziny, palenie tytoniu czy wysokie ciśnienie krwi to czynniki, które mogą powodować zwyrodnienie plamki żółtej. Oczywiście wiele z nich nie od razu, jak na przykład papierosy czy niezdrowa dieta, jednak nawet z pozoru błahe decyzje, które podejmujemy każdego dnia, mogą doprowadzić do opisywanych dziś problemów ze wzrokiem. No dobrze, a skąd będziesz wiedział, że możliwym schorzeniem jest właśnie wspomniane zwyrodnienie? Jak dowiedzieliśmy się w Gabinecie Lekarskim Elżbiety Witczak-Kaszuby, są objawy, które mogą jednoznacznie wskazywać na ten problem, mimo że wczesne stadia są często bezobjawowe. Oto najczęstsze z nich: 

  • faliste widzenie (często również niewyraźne),

  • wizualne zniekształcenia,

  • ciemne plamy na centralnej części oka,

  • zmiana percepcji w postrzeganiu kolorów

  • kłopoty z rozpoznaniem twarzy (nawet bliskich osób),

  • konieczność wykonywania wszelkich czynności przy mocnym oświetleniu

Jeśli według Ciebie, jeden lub kilka z wyżej wymienionych objawów doskwiera Ci w ostatnim czasie i przede wszystkim nasila się, koniecznie udaj się do okulisty. To jedyny sposób, aby to sprawdzić!

Jak przebiega leczenie zwyrodnienia plamki żółtej?

Niestety nie ma leczenia, które mogłoby całkowicie wyeliminować zwyrodnienie plamki żółtej. Istnieją jednak zabiegi zapobiegające utracie wzroku spowodowanej tym schorzeniem, będzie to między innymi laseroterapia zwyrodnienia plamki żółtej i terapia fotodynamiczna. Kolejne sposoby, już bardziej naturalne to po prostu dbanie o siebie, rzucenie palenia, regularne wizyty u okulisty i używanie jasnych świateł w miejscach, gdzie przebywa się najczęściej. Co więcej, duży wpływ na spowolnienie postępu choroby ma zdrowa dieta bogata w przeciwutleniacze, cynk, a także tłuszcze nienasycone i kwasy tłuszczowe Omega-3. Stosując się do zaleceń okulisty, zdrowo się odżywiając i ogólnie dbając o siebie, można wykonać milowy krok w walce ze zwyrodnieniem plamki żółtej i mocno zahamować jego rozwój.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas