Artykuł sponsorowany Zastosowanie preparatów z wodorotlenkiem wapnia w biologicznym leczeniu miazgi zębowej

Zastosowanie preparatów z wodorotlenkiem wapnia w biologicznym leczeniu miazgi zębowej

Pod względem anatomicznym ludzkie zęby zbudowane są z korzenia i korony. W jej wnętrzu znajduje się komora, w której zlokalizowana jest tkanka żywa – miazga. Jest to struktura miękka, unerwiona i ukrwiona. Miazga zęba odgrywa ważną w formowaniu się i odżywianiu zębiny. Kiedy dojdzie do odsłonięcia miazgi, ząb staje się podatny na zakażenie, co wiąże się z bólem i koniecznością leczenia endodontycznego. W jego trakcie wykorzystuje się preparaty z wodorotlenkiem wapnia. Dlaczego?

Jaki jest cel biologicznego leczenia zębów?

W sytuacji, kiedy dochodzi do zakażenia miazgi zęba, stomatolodzy decydują się najczęściej na wdrożenie leczenia kanałowego. Jego celem jest usunięcie zmienionej chorobowo miazgi z komory zęba oraz oczyszczenie kanałów zębowych z drobnoustrojów, które mogą spowodować rozszerzenie się infekcji na sąsiednie struktury anatomiczne. Oczyszczony kanał wypełnia się gutaperką i specjalną pastą tak, by hermetycznie zamknąć ząb i uniemożliwić bakteriom dalszy rozwój w obrębie chorych tkanek.

Leczenia kanałowego można uniknąć, jeśli tylko pacjent odpowiednio wcześniej zgłosi się do stomatologa z ubytkiem w zębie, który nie powoduje jeszcze dolegliwości bólowych. Możliwe jest wówczas zachowanie zdrowej, żywej miazgi, co jest celem leczenia biologicznego. Stosuje się w tym celu sprawdzone preparaty farmaceutyczne takie jak wodorotlenek wapnia, który uznawany jest w środowisku stomatologicznym za złoty standard w leczeniu kompleksu miazgowo-zębinowego.

Jakie właściwości cechują wodorotlenek wapnia?

Jak informuje specjalista z firmy VDENTAL, która jest producentem cenionego przez dentystów proszku Calvdent – wodorotlenek wapnia posiada silne właściwości bakteriobójcze i pobudzające miazgę do tworzenia zębiny reparacyjnej. Używa się go w formie past, które tworzy się poprzez dodanie do proszku wody destylowanej lub soli fizjologicznej. Wodorotlenek wapnia może być wykorzystywany również do tworzenia czasowych wypełnień ubytków i kanałów korzeniowych.

Przy stosowaniu wodorotlenku wapnia należy zachowywać szczególną ostrożność. Preparat działa drażniąco na oczy, skórę i drogi oddechowe. Sukces biologicznego leczenia zęba tą metodą uzależniony jest od zachowania pełnej sterylności podczas opracowywania ubytku lub otwierania komory zębowej. Nieprawidłowe nałożenie cementu również może spowodować, że infekcja powróci. Aby osłonić miazgę we właściwy sposób, należy zadbać o to, by krwawienie z komory było jak najmniej obfite. Dopiero po jego całkowitym zatamowaniu, można przystąpić do umieszczenia podkładu z wodorotlenkiem wapnia i osadzeniu cementu.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas