Artykuł sponsorowany Zagrożenia bezdechu sennego

Zagrożenia bezdechu sennego

Chrapanie to problem, który dotyczy niemal połowy Polaków. Jednak nie każdy wie, że może on zwiastować znacznie poważniejszy problem zdrowotny, jakim jest bezdech senny. Może on powodować uczucie ciągłego niewyspania, zmęczenia, brak koncentracji, ale w dłuższej perspektywie także zaburzenia rytmu serca, nadciśnienie. Jeśli zatem w nocy chrapiemy to warto się przebadać, by potwierdzić lub wykluczyć bezdechu i podjąć odpowiednie kroki.

Choroby współistniejące z bezdechem sennym

Bezdech pojawia się częściej u mężczyzn a do przyczyn związanych z jego występowaniem należy zaliczyć nadwagę. Szczególnie niekorzystnym objawem jest otyłość karkowa, a jednym z kryteriów wskazujących na wysokie prawdopodobieństwo wystąpienia problemów, jest tzw. kryterium kołnierzyka. Jeśli jego rozmiar przekracza 40, należy uznać to za sygnał alarmujący. Dodatkowo, wraz z bezdechem sennym pojawia się nadciśnienie i cukrzyca, a także choroby serca czy zagrożenie udarem. To właśnie ryzyko ich wystąpienia powinno skłonić pacjentów cierpiących na tę dolegliwość na wizytę u specjalisty. Na szczęście bezdech można leczyć, co nie tylko wpływa na zdrowie, ale poprawia jakość snu, nastrój w dzień a nawet wydolność seksualną. Niestety, większość osób, które chrapią, uważa, że tak musi być i nie próbuje nic z tym zrobić, a przynajmniej jednej trzeciej z nich prawdopodobnie zdarzają się w nocy momenty, kiedy przestają oddychać na kilkanaście do kilkudziesięciu sekund i narażają przez to swój mózg i inne organy wewnętrzne, na niedotlenienie.

Jak sobie radzić z bezdechem sennym?

W trakcie snu obniża się napięcie mięśniowe, w tym mięśni gardła i języka, przez co zawężają się drogi oddechowe, wydając przy każdym oddechu charakterystyczny świst. To właśnie chrapanie. Ale może się ono obniżyć do tego stopnia, że drogi oddechowe są całkowicie zamknięte, osoba śpiąca przestaje oddychać. Klatka piersiowa nadal wykonuje ruchy oddechowe, serce pompuje krew przez płuca, ale ponieważ nie docierają do nich nowe porcje tlenu, jego zawartość we krwi krążącej obniża się, a podnosi się poziom dwutlenku węgla. Komórki mięśni reagują na podniesienie się poziomu dwutlenku węgla skurczem, a więc podniesieniem napięcia – w tym zachowują się tak również mięśnie układu oddechowego. Przewód oddechowy otwiera się i osoba z bezdechem może znów oddychać. Cały proces trwa od kilkunastu do kilkudziesięciu sekund. Gwałtowny skurcz mięśni powoduje niekiedy wybudzenie śpiącej osoby, choć nie na tyle długie, by zostało świadomie zarejestrowane. Takich cykli może być w ciągu godziny snu nawet kilkadziesiąt. Dzięki nowoczesnym aparatom, na przykład ze strony internetowej sklepu Sanora, można sobie z problemem bezdechu sennego jakoś poradzić, zakładając na noc specjalne maski podłączone do urządzeń twz. CPAP podających powietrze pod ciśnieniem. Wcześniej jednak należy się poradzić lekarza i wykonać wszelkie niezbędne badania.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas