Artykuł sponsorowany Zaburzenia hormonalne u dzieci. Przyczyny i skutki

Zaburzenia hormonalne u dzieci. Przyczyny i skutki

W porównaniu do dorosłych pacjenci pediatryczni nieczęsto mają problemy wynikające z nieprawidłowego funkcjonowania gruczołów dokrewnych. Nie zmienia to faktu, że problem istnieje i należy podchodzić do niego bardzo poważnie. Dzieci i młodzież najczęściej skarżą się na zaburzenia wzrastania i moment rozpoczęcia oraz rozwoju dojrzałości płciowej. Jak rozpoznać niepożądane zmiany i dlaczego do nich dochodzi? Przeczytaj!

Najważniejsze przyczyny zaburzeń hormonalnych u dzieci

Jedną z przyczyn pojawienia się nieprawidłowości w działaniu gruczołów dokrewnych są choroby autoimmunologiczne np. choroba Gravesa–Basedowa odpowiedzialna za nadczynność tarczycy. Poza tym w grę mogą wchodzić również nieprawidłowości w rozwoju tychże gruczołów, niedożywienie, nieprawidłowa dieta i stres. Według wskazań specjalistów z Prywatnej Kliniki dla dzieci „Zdrowe Dziecko” w Pruszkowie, dzieci coraz mocniej narażone są na chorobotwórcze czynniki cywilizacyjne. Dodatkowo mogą zmagać się z nabytymi chorobami oddziałującymi na gruczoły kluczowe dla gospodarki hormonalnej. Do najłatwiejszych do zaobserwowania czynników związanych z zaburzeniami hormonalnymi zaliczają się:

  • niskorosłość oraz nadmierny wzrost;

  • przedwczesna lub zbyt późna dojrzałość płciowa;

  • spadek lub wzrost masy ciała;

  • trudności ze spaniem lub nadmierna senność;

  • nieumiejętność skoncentrowania się albo nadmierna pobudliwość;

  • zaburzenia psychiczne;

  • nadciśnienie tętnicze.

Co zrobić, gdy dziecko ma zaburzenia hormonalne?

Naturalnym rozwiązaniem w przypadku zaburzeń hormonalnych jest podjęcie leczenia. W pierwszej kolejności rodzice z dzieckiem powinni odwiedzić endokrynologię dziecięcą. To właśnie w tym miejscu możliwe jest wykonanie najważniejszych badań pod kątem sprawdzenia funkcjonowania gruczołów dokrewnych. Endokrynologia dziecięca oferuje zwykle następujące usługi:

  • USG tarczycy;

  • diagnostykę i leczenie chorób tarczycy u dzieci;

  • diagnostykę i leczenie otyłości u dzieci;

  • diagnostykę i leczenie pozostałych schorzeń endokrynologicznych u dzieci.

Jak leczyć zaburzenia endokrynologiczne u dzieci?

Kluczowym elementem jest zlokalizowanie problemu powodującego zmiany hormonalne. Lekarz specjalista podejmuje w dalszym etapie odpowiednie leczenie farmakologiczne i niefarmakologiczne dostosowane do jednostki chorobowej. Dzięki temu dziecko jest w stanie wrócić do naturalnego dla nastolatka trybu życia. Ważne jest również dokonanie zmian w nawykach związanych z aktywnością fizyczną oraz dietą. Zawsze regulowane są one przez lekarza i mają spory wpływ na powrót do równowagi hormonalnej.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas