Materiał Partnera Z jakich zabiegów warto korzystać w gabinecie stomatologicznym?

Z jakich zabiegów warto korzystać w gabinecie stomatologicznym?

Zęby są nam potrzebne przez całe życie. Jeśli regularnie będziemy odwiedzać stomatologa, nasze uzębienie pozostanie w dobrej kondycji na bardzo długie lata. Wizyty kontrolne są szczególnie ważne z wielu powodów. Zaleca się przeprowadzanie profilaktycznego badania stomatologicznego co 6 miesięcy. Jednak jest to sprawa indywidualna i dentysta może zdecydować o krótszym albo dłuższym odstępie czasowym ze względu na stan jamy ustnej. 

Jakie wyróżniamy zabiegi dentystyczne?

Najprostsze i równocześnie najprzyjemniejsze są zabiegi służące higienie stomatologicznej. Są one związane z profilaktyką jamy ustnej, czyli m. in. z eliminacją złogów nazębnych, których efektem może być próchnica. Do zabiegów tego rodzaju zaliczamy: lakierowanie szczelin między zębami, usunięcie kamienia nazębnego, a także polerowanie powierzchni zębów.

Kolejne zabiegi są związane ze stomatologią zachowawczą. Mają na celu usunięcie próchnicy i ochronę zęba przed następującą erozją szkliwa. Takie leczenie stosowane jest także w razie rekonstrukcji zębów złamanych lub po kanałowym leczeniu. Zabieg zachowawczy polega zazwyczaj na likwidacji ognisk chorobowych i założeniu wypełnienia, czyli plomby.

Zabiegi endodontyczne, które skupiają się na schorzeniach miazgi, polegają na leczeniu kanałowym. Jest to poszerzenie, oczyszczenie, a także szczelne wypełnianie kanałów korzeniowych.

Zabiegi profilaktyczne zębów

Jak łatwo się domyślić, kamień nazębny bardzo negatywnie wpływa na nasze zęby. Gromadzi się w tych miejscach jamy ustnej, które są trudnodostępne i dlatego niełatwo doczyścić uzębienie szczoteczką. Dodatkowo pogarszamy sytuację np. paląc tytoń.

Dzięki skalingowi możemy liczyć na usunięcie kamienia nazębnego, który przeważnie osadza się na szyjkach zębowych. Jest to skutek nie tylko picia herbaty czy kawy, ale także rezultat aktywności bakterii, które powodują próchnicę i paradontozę. To dlatego tak istotne jest pozbywanie się kamienia nazębnego.

Bardzo popularnym zabiegiem pielęgnacyjnym zębów jest piaskowanie. Ma ono na celu usunięcie osadu i przebarwień na powierzchni zębów przy użyciu sprzętu do piaskowania – piaskarki. Zabieg ten składa się z natryskiwania zęba strumieniem wody wymieszanej z czyszczącymi drobinami oraz powietrzem. Czynność ta sprawia, że powierzchnia zębów jest wyraźnie czystsza. 

Wizyty kontrolne u dentysty są nieodzowne, ale chyba każdy wie, że bardzo ważny jest również wybór odpowiedniego stomatologa z wieloletnim doświadczeniem. Dlatego warto zgłosić się do Prywatny gabinet stomatologiczny Agnieszka Stefańczyk, z siedzibą w Pabianicach.

Opracowanie:

Podziel się