Materiał Partnera Z czym muszą mierzyć się dorosłe dzieci alkoholików?

Z czym muszą mierzyć się dorosłe dzieci alkoholików?

Syndrom DDA to popularne w Polsce zjawisko. I choć nie widać go na pierwszy rzut oka, każdego dnia mijasz na ulicy osoby, które mierzą się ze swoją trudną przeszłością. Jeśli obawiasz się, że również u siebie dostrzegasz cechy charakterystyczne dla dorosłych dzieci alkoholików – trafiłeś w odpowiednie miejsce! Jakie cechy przejawia DDA i w jaki sposób możesz poradzić sobie z tym problemem?

Charakterystyczne cechy DDA

Już na wstępie trzeba zaznaczyć, że u każdego mogą występować zupełnie inne objawy. Niektórzy przejawiają większość negatywnych cech, inni zaledwie kilka. Wśród tych najbardziej charakterystycznych można wymienić:

  • poczucie odmienności i krytyczna samoocena,
  • ignorowanie swoich potrzeb emocjonalnych,
  • problemy z cieszeniem się życiem i skłonności do depresji,
  • branie odpowiedzialności za wszystko i wszystkich,
  • niepokój lub ataki paniki, kiedy sprawy życiowe zaczynają wymykać się spod kontroli,
  • nadmierna wrażliwość lub obojętność emocjonalna,
  • częste poczucie, że jest się ignorowanym lub atakowanym,
  • nieświadome poszukiwanie, napięć, kryzysów i problemów,
  • obawa przed krytyką i jednoczesna chęć krytykowania innych.

Oczywiście cech tych jest o wiele więcej i tylko doświadczony psychiatra, psycholog lub psychoterapeuta jest w stanie postawić rzetelną diagnozę.  

Nie wstydź się swojego problemu!

Wiele osób z syndromem DDA bagatelizuje swoje problemy nawet wtedy, kiedy wyraźnie je dostrzegają. Pamiętaj, że nie jest to żaden powód do wstydu. Wręcz przeciwnie! Skorzystanie z pomocy specjalisty to odpowiedzialne rozwiązanie, które pomoże Ci zmienić swoje życie na lepsze. Nieleczony syndrom DDA może wymykać się spod kontroli, prowadzić do ciężkiej depresji oraz myśli samobójczych. Zdarza się, że problemy tego typu odbijają się również na najbliższych – w szczególności dzieciach osoby z syndromem DDA. Kiedy wybrać się na pierwszą wizytę u psychologa? Jak najszybciej! Jeśli cokolwiek Cię niepokoi, umów się na konsultację psychologiczną np. w gabinecie Sensima. Czasami wystarczy kilka spotkań, aby zajrzeć w głąb siebie i razem z psychoterapeutą przepracować swoje problemy.

Jak wygląda terapia?

Terapia dla osób z syndromem DDA może przebiegać dwojako. Pierwszą opcją są spotkania indywidualne, które polegają na rozmowach z samym psychoterapeutą i stopniowym przeanalizowaniu problemów. Często są organizowane również terapie grupowe, na których można dzielić się swoimi doświadczeniami i emocjami z innymi osobami. I choć większość czuje się bardziej komfortowo na terapii indywidualnej, terapie grupowe mają swoje zalety – przede wszystkim spojrzysz na problem DDA z perspektywy osoby trzeciej.

Opracowanie:

Sensima Magdalena Żbikowska

Warszawa , Apartamentowa 8 lok. N7

Podziel się