Artykuł sponsorowany Wyposażenie łóżek rehabilitacyjnych

Wyposażenie łóżek rehabilitacyjnych

Łóżka rehabilitacyjne kierowane są do osób z niepełnosprawnościami. Wszystkie muszą spełniać normy oraz dyrektywy dla wyrobów medycznych, których muszą trzymać się ich twórcy. Jeśli szukamy łóżka rehabilitacyjnego, które ma posłużyć do opieki długoterminowej, powinniśmy szczególną uwagę zwrócić na modele, które pozwalają na rozszerzanie wyposażenia o dodatkowe akcesoria, elementy oraz funkcje, a tym samym dopasowanie łóżka do bieżących wymagań.

Podstawowe wyposażenie – barierki oraz wysięgnik

Barierki boczne to niezwykle istotny element każdego łóżka rehabilitacyjnego. To one zabezpieczają osobę z niepełnosprawnością przed przypadkowym wypadnięciem. Barierki te mogą być regulowane dla wygody personelu medycznego oraz pacjenta. Podobnie jak niemal każdy element łóżka rehabilitacyjnego, także one muszą spełniać określone normy. Łóżka elektryczne wyposażone są w barierki niemal bez wyjątków. Możemy się w nie zaopatrzyć na przykład w firmie Metalowiec.

W zaciszu domowym idealnie sprawdzają się barierki drewniane, które korespondują kolorystycznie z innymi meblami znajdującymi się w pomieszczeniu, dobrze zabezpieczając przy tym osobę korzystającą z łóżka. Popularne są również barierki metalowe, te jednak dużo częściej spotkamy w szpitalu.

Do standardowych elementów wyposażenia każdego łóżka rehabilitacyjnego należy wysięgnik z uchwytem trójkątnym. Osoba z niepełnosprawnością może za jego pomocą łatwiej zmienić swoją pozycję, wesprzeć się czy podnieść z łóżka. Do wysięgnika można dodać także uchwyt na płyny infuzyjne.

Materace do łóżek rehabilitacyjnych

Bardzo istotną częścią każdego łóżka, nie tylko tego służącego celom medycznym, jest oczywiście materac. W przypadku łóżek rehabilitacyjnych dobiera się go w zależności od tego, jakie potrzeby ma osoba z niepełnosprawnością, jakie są jej bieżące potrzeby oraz aktywność. Jeśli pacjent może wstawać z łóżka czy samodzielnie zmieniać swoją pozycję, dobrym wyborem będą materace bardziej sprężyste, na przykład z pianki poliuretanowej. Tego typu materac dobrze podtrzymuje ciało podczas leżenia, podpierając naturalne krzywizny kręgosłupa i pozytywnie wpływając na jakość snu.

Pacjenci z mniejszą aktywnością, narażeni na powstawanie odleżyn, powinni leżeć na specjalnym materacu, który dzięki wycięciom zapewni swobodną cyrkulację powietrza oraz równomierny rozkład siły nacisku wytwarzanej przez ciało osoby używającej łóżka.

Inną grupą materacy są materace zmiennociśnieniowe – one także przeciwdziałają odleżynom, ale robią to dzięki pracującym na przemian komór, które zmieniają miejsca ucisku na ciele pacjenta. Ciśnienie panujące w materacu dopasowuje się do wagi pacjenta.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas