Artykuł sponsorowany Wyposażenie gabinetu okulistycznego – Jakie elementy muszą się w nim znaleźć?

Wyposażenie gabinetu okulistycznego – Jakie elementy muszą się w nim znaleźć?

Gabinet okulistyczny to miejsce, w którym w trakcie pracy korzysta się z wielu różnych urządzeń diagnostycznych,  z różnych akcesoriów i narzędzi oraz z różnych mebli medycznych. W XXI wieku, żeby móc sprostać wymaganiom pacjentów i żeby być w stanie szybko przeprowadzić np. wszystkie potrzebne badania diagnostyczne, niezbędne jest zadbanie o to, żeby wyposażyć prowadzony gabinet we wszystkie niezbędne w codziennej pracy urządzenia i sprzęt medyczny, akcesoria i narzędzia oraz w meble medyczne. W artykule dokładniej opisujemy, jakie elementy wyposażenia gabinetów okulistycznych są najważniejsze.

Odpowiedni sprzęt medyczny

Nasz tekst rozpoczynamy od elementów wyposażenia, które pełnią najważniejszą rolę w pracy lekarza okulisty, czyli od umożliwiających przeprowadzenie różnego typu badań diagnostycznych oraz wykonywanie drobnych zabiegów urządzeń okulistycznych. Z racji tego, że okulistyka to jedna z najbardziej rozwiniętych gałęzi medycyny, tak naprawdę nie istnieją gabinety okulistyczne, w których znajdują się wszystkie możliwe do zastosowania w trakcie badania urządzenia okulistyczne. Zazwyczaj poszczególne urządzenia diagnostyczne są umieszczane w kilku gabinetach w klinice. Tego typu sprzęt okulistyczny zajmuje po prostu bardzo dużo miejsca, dlatego też konieczne jest wprowadzenia w poszczególnych gabinetach pewnej specjalizacji. Istnieją jednak takie urządzenia diagnostyczne, które ze względu na to, że pozwalają wykonać podstawowe badania diagnostyczne, są niezbędne podczas okresowych badań pacjentów i powinny się znaleźć w każdym gabinecie.

Podstawowymi rodzajami urządzeń diagnostycznych, które zazwyczaj znajdują się w gabinetach okulistycznych są:

  • Autorefraktometr, czyli urządzenia, które umożliwia przeprowadzenia będącego podstawą podczas badania refrakcji, komputerowego badania wzroku.
  • Tomograf komputerowy (OCT Cirrus) – urządzenia, które umożliwia wykonanie badania OCT w celu zeskanowania siatkówki i ciała witralnego oka.
  • Pachymetr – urządzenie, które tak naprawdę jest stosowanym w badaniu okołooperacyjnym grubości rogówki oka ultrasonografem, jednak jest również bardzo przydatne w trakcie wykonywania badań rutynowych.
  • Polomierz – urządzenie, które wykorzystuje się do badania pola widzenia.
  • Lampa szczelinowa -stosowana m.in. podczas wykonywania badania dna oka.

To nie są oczywiście wszystkie stosowane obecnie rodzaje urządzeń okulistycznych, jednak umieszczenie ich w gabinecie z pewnością umożliwi przeprowadzenie wszystkich podstawowych badań diagnostycznych.

Meble okulistyczne

Bardzo ważnym elementem wyposażenia gabinetu okulistycznego są też umieszczone w nim meble. Pełnią one bardzo ważną rolę w gabinecie. Meble okulistyczne wpływają na estetykę wykończenia pomieszczenia oraz zapewniają zarówno lekarzowi, jak przychodzącym do gabinetu pacjentom odpowiednią wygodę.

Jak tłumaczy nasz rozmówca, doradca klientów z firmy Poland Optical, jednego z największych w kraju sprzedawców nowoczesnych urządzeń, mebli oraz innych elementów wyposażenia gabinetów okulistycznych, salonów optycznych i gabinetów optometrystów:

W ofercie Poland Optical znajduje się bardzo dużo rodzajów mebli okulistycznych, które nie tylko zwiększają wygodę korzystania z gabinetów, ale także mają bardzo duży wpływ na estetykę aranżacji wnętrza. Ważnym elementem podczas wyboru takich mebli jest zwrócenie uwagi na to, z jakich są wykonane materiałów. W takich warunkach nie sprawdzą się zwykłe meble. Meble w gabinecie okulistycznym muszą być łatwe do utrzymania w czystości i możliwe do dezynfekcji. Powinny więc być wykonane wyłącznie z materiałów, które są odporne na działanie środków myjących i dezynfekcyjnych.

A jakie rodzaje mebli są umieszczane w gabinetach okulistycznych? Istnieje grupa mebli, które na pewno warto jest umieścić w gabinecie. Przede wszystkim są to meble, które ułatwiają pracę lekarzowi. Praktycznie w każdym gabinecie znajdują się np. wygodne biurko i fotel, szafki lub regały, w których gromadzona jest dokumentacja medyczna oraz stosowane podczas pracy narzędzia i akcesoria. Bardzo ważnym elementem wyposażenia gabinetu jest też unit okulistyczny, czyli mebel z fotelem dla pacjenta oraz z blatem z gniazdkami elektrycznymi, do których można podłączyć wykorzystywane podczas badania urządzenia.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas