Materiał Partnera Wymagania dotyczące przewozu osób na wózkach inwalidzkich

Wymagania dotyczące przewozu osób na wózkach inwalidzkich

Możliwość skorzystania z prywatnego transportu medycznego daje niezwykłą przewagę w momencie, kiedy publiczna służba zdrowia zmaga się z brakami kadrowymi, jak i sprzętowymi. Samochody przeznaczone do transportu chorych posiadają także dodatkowe usprawnienia umożliwiające przewożenie w bezpiecznych warunkach wózków inwalidzkich, które często stanowią problem dla publicznych przewoźników.

Charakterystyka wyposażenia samochodu

Samochody przeznaczone do transportu osób na wózkach inwalidzkich powinny być wyposażone przede wszystkim w najazdy teleskopowe, windy hydrauliczne lub rampy umożliwiające sprawne umieszczenie niepełnosprawnego pacjenta w pojeździe. Biorąc pod uwagę to, że transport może być sytuacją niezwykle stresującą, ze względu na nagłe zakręty lub drgania pojazdu powinna istnieć możliwość unieruchomienia wózka pasażera. Zazwyczaj służą do tego systemy 4-punktowe z pasami szelkowymi. Nie mniej ważne są szyny naczepowe do wózków inwalidzkich, kiedy sytuacja wymaga tego, aby pacjent przewożony był w pozycji leżącej, tłumaczą pracownicy firmy Transmed.

Odpowiednie oznaczenie samochodu

Należy też pamiętać o bezpieczeństwie pacjenta oraz medyków w sytuacji konieczności udzielenia pierwszej pomocy. Z tego powodu podłoga powinna być wyłożona wodoodpornym materiałem. Standard stanowi odporna na wilgoć sklejka pokryta antypoślizgową wykładziną. Równie istotne jest zamontowanie specjalnych uchwytów dla osób niepełnosprawnych nieporuszających się na wózkach. Należy zadbać również o to, aby samochód posiadał odpowiednie oznakowanie, które nada mu status pojazdu uprzywilejowanego.

Wymagana homologacja oraz atesty

Pomimo tego, że w prawie polskim nie ma precyzyjnych informacji co do tego, jakie rozwiązania powinny być zastosowane w pojeździe, który ma służyć do transportu osób niepełnosprawnych, warunkiem jego dopuszczenia do eksploatacji jest konieczność zapewnienia osobom niepełnosprawnym bezpieczeństwa i komfortu. A zatem wyposażenie oraz urządzenia muszą być dopuszczone do eksploatacji. To jednoznacznie wskazuje, że powinny one być opatrzone atestami i homologacjami.

Podziel się