Artykuł sponsorowany Wykorzystanie terapii taktylnej u dzieci z autyzmem

Wykorzystanie terapii taktylnej u dzieci z autyzmem

Wykrycie autyzmu u dziecka to z pewnością szok dla każdego rodzica. Osoby z tym zaburzeniem często nie potrafią odnaleźć się społeczeństwie. Spowodowane jest to problemami z komunikacją i wyrażaniem uczuć. Wczesne rozpoznanie autyzmu i rozpoczęcie leczenia to szansa, aby rozwój dziecka przebiegał prawidłowo. W artykule można znaleźć informacje o autyzmie i sposobach leczenia.

Czym jest autyzm dziecięcy?

Na samym początku warto wyjaśnić, czym właściwie jest autyzm wczesnodziecięcy. Z pewnością termin ten znany jest wielu osobom. Jest to zaburzenie rozwoju, związane z nieprawidłowym rozwojem mózgu. Pierwsze objawy są zauważalne bardzo szybko, bo jeszcze przed 3 rokiem życia. Charakterystyczne dla autyzmu dziecięcego jest upośledzenie w interakcjach społecznych. Dzieci z autyzmem mają ogromne trudności w nawiązywaniu kontaktów oraz tendencję do uporczywych zachowań. Niestety autyzm jest niewyleczalny. Warto jednak zaznaczyć, że odpowiednio dobrana terapia dla dzieci z autyzmem może przynieść wiele korzyści.

Przyczyny i objawy autyzmu

Autyzm jest o tyle specyficzny, że jego dokładne przyczyny wciąż nie zostały ustalone. Wiadomo jednak, że jest to zaburzenie neurologiczne. Natomiast czynniki, które mogą przyczyniać się do rozwoju autyzmu u dziecka, to chociażby: infekcje ciążowe, zaburzenie okołoporodowe, czynniki genetyczne lub nawet wiek ojca dziecka (powyżej 40 roku życia).

Objawy u dzieci z autyzmem mogą być różne, a każde dziecko zachowuje się w swój specyficzny sposób. Zazwyczaj dzieci mają trudności w umiejętnościach społecznych, np. nie utrzymują kontaktu wzrokowego lub nie reagują na własne imię. Inne objawy można zaobserwować w ich zachowaniu, gdyż mogą wiercić się, lub powtarzać pewne ruchy. Bardzo częstym problemem jest również nadwrażliwość lub niedowrażliwość na pewne bodźce.

Warto zaznaczyć, że wymienione objawy to tylko przykłady. Jest zdecydowanie więcej charakterystycznych zachowań, które występują u dzieci z autyzmem. Często dotyczą także języka i mowy.

Jakie są metody leczenia?

Najważniejsze jest wczesne rozpoznanie autyzmu przez lekarzy i szybkie rozpoczęcie leczenia. Bardzo często rodzice dzieci z autyzmem współpracują z psychiatrami, psychologami, logopedami oraz neurologami. Specjaliści mogą wskazać odpowiednie metody terapii lub ułożyć indywidualny plan dla rodziców. Niektóre z metod leczenia autyzmu u dzieci to np.:

  • terapia behawioralna,
  • muzykoterapia,
  • arteterapia,
  • farmakoterapia,
  • metoda 3i
  • metoda opcji.

Terapia taktylna

Terapię taktylną można przeprowadzać u dzieci z autyzmem w różnym wieku. Sama terapia opiera się na specjalnych technikach masażu i stymulacji głowy. Jej zadaniem jest stymulacja receptorów skóry i zwiększenie świadomości swojego ciała. Dochodzi również do aktywacji funkcji mózgowych. Ponadto terapia taktylna reguluje poziom stresu i jest relaksująca.

Terapie dr S. Masgutowej mogą prowadzić terapeuci, którzy ukończyli specjalny kurs. Z pewnością dobry wybór to oferta firmy Fika Izabela Dziedzińska. Można być pewnym, że zabiegi terapeutyczne zostaną wykonane w sposób profesjonalny.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas