Artykuł sponsorowany Wszystko o topografii rogówki

Wszystko o topografii rogówki

Topografia rogówki, zwana też komputerową keratometrią lub mapą rogówki jest badaniem kształtu rogówki, w czasie którego powstaje kolorowa mapa kształtu i krzywizn rogówki oka. Do badania używa się nowoczesnego aparatu, zwanego topografem rogówkowym, wykorzystującego światła lasera. Badanie trwa zaledwie kilka minut. Jest całkowicie nieinwazyjne i bezbolesne i bezpieczne, przez co może być stosowane u dzieci i kobiet w ciąży, a także osób cierpiących z powodu różnych schorzeń. Nie jest konieczne żadne specjalne przygotowanie pacjentów przed badaniem. U osób z zaawansowanym suchym okiem potrzebne może być zakroplenie kroplami nawilżającymi przed badaniem, co czym poinformuje personel wykonujący  badanie.

Wskazania do badania

Topografia rogówki jest podstawą do diagnostyki chorób oczu we wczesnych stadiach oraz dopasowania sztywnych soczewek. Wskazaniem do jego wykonania są:

  • podejrzenie niektórych chorób i wad wrodzonych, na przykład stożka rogówki, astygmatyzmu;
  • dopasowywanie sztywnych soczewek kontaktowych, których używa się do korekcji wielu wad wzroku takich, jak astygmatyzm nieregularny spowodowany stożkiem rogówki lub urazami, krótkowzroczność i nadwzroczność;
  • dopasowaniu soczewek ortokorekcyjnych;
  • ocena stanu rogówki przed i po wykonaniu zabiegów na gałce ocznej;
  • obliczanie mocy soczewki wewnątrzgałkowej wszczepianej do oka podczas operacji usunięcia zaćmy lub wszczepów fakijnych;
  • diagnostyka pourazowych deformacji rogówki.

Jak wygląda badanie?

Topografia rogówki nie wymaga podawania żadnych kropli ani specjalnego przygotowania.

Jak tłumaczy nasz rozmówca, okulista z Centrum okulistyki dla dzieci i dorosłych Optomed w Siedlcach: W trakcie badania pacjent opiera brodę i czoło na specjalnych podpórkach przed oświetloną czerwonym światłem czaszą. Następnie proszony jest o to, aby przez cały czas badania patrzył w centralnie umieszczone światło. Znajdująca się przed nim czasza, pokryta jest współśrodkowymi, czarnymi pierścieniami, które odbijają się na powierzchni rogówki. W najnowszym aparacie Pentacam, czasza powoli się obraca pacjent w trakcie badania patrzy na wprost.

Odbicia pierścieni na rogówce są rejestrowane i poddane analizie komputerowej, a potem przeliczane na promienie krzywizny rogówki. Dzięki nowoczesnemu oprogramowaniu powstaje wielokolorowa dwu- lub trójwymiarowa mapa rogówki. Obrazy i dane liczbowe powstałe w wyniku badania analizuje doświadczony lekarz, który ustala plan dalszego postępowania.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas