Materiał Partnera Wpływ e-palenia na zdrowie

Wpływ e-palenia na zdrowie

Tradycyjne papierosy zawierają duże ilości toksycznych związków szkodliwych dla organizmu. Zarówno palacze czynni, jak i bierni ryzykują własnym zdrowiem, zaciągając się papierosowym dymem. Elektroniczny papieros, który cieszy się od kilku lat dużą popularnością, nie wiąże się z tak przykrymi konsekwencjami dla naszego zdrowia, jak jego tradycyjna forma. Pozwala on dowolnie regulować ilość zażywanej nikotyny i ma dużo lepszy wpływ na zdrowie.

E-papieros ma niższą szkodliwość niż tradycyjny

Elektroniczne papierosy na pewno wykazują dużo mniejszą szkodliwość od swoich tradycyjnych odpowiedników, jednak nadal są używką, która nie wpływa całkowicie obojętnie na nasz organizm. Dużą zaletą jest fakt, że nie wydzielają toksycznego dymu, dlatego że płyn, w jaki wyposażany jest e-papieros nie jest spalany, tylko podgrzewany. Daje on możliwość e-palenia i dodatkowo niesie ze sobą walory smakowe, czego niestety nie można powiedzieć o tradycyjnych wyrobach tytoniowych. E-liquidy zawierają w swoim składzie nikotynę, substancje aromatyzujące i smakowe, które nie uzależniają bardziej, niż tradycyjne papierosy.

Są wolne od substancji smolistych, tlenku węgla i innych trujących związków. Elektroniczny papieros jest bezpieczny zarówno dla palacza, jak i jego najbliższego otoczenia, dlatego jeżeli zależy nam na poprawie własnego zdrowia lub zdrowia swoich najbliższych, zapomnijmy o tradycyjnym paleniu i przerzućmy się na elektroniczne papierosy! – dodaje nasz rozmówca reprezentujący iVape, który jest producentem liquidów i płynów do e-papierosów.

Czy nikotyna zawarta w e-papierosach powoduje raka?

Właściwości rakotwórcze przejawiają nitrozoaminy, lotne węglowodory, tlenek węgla, metale ciężkie, czy wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne. Wszystkie z nich można znaleźć w aerozolu cygaretek. Nikotyna natomiast sama w sobie nie powoduje raka i nie jest odpowiedzialna za rozwój choroby nowotworowej. Nie jest także zupełnie obojętna dla organizmu, gdyż może prowadzić, np. do rozwoju stanów patologicznych organizmu, czyli uzależnienia psychicznego. E-papieros nie zawiera tlenku węgla, a do organizmu palacza nie trafiają substancje toksyczne, smoliste i inne śmiertelne związki. Jest on doskonałą alternatywą dla nałogowych palaczy, którzy nie są w stanie rzucić palenia tradycyjnych papierosów oraz dla osób, które chcą po prostu zadbać bardziej o swoje zdrowie.

E-papieros sprzyja rzucaniu palenia

Wielu palaczy traktuje e-papierosy, jako środek terapeutyczny wspomagający ich walkę z nałogiem. Oznacza to, że w pierwszej kolejności sięgają po elektronicznego papierosa z wysoką dawką nikotyny, natomiast później stopniowo zmniejszają dawkę, aż w końcu wybierają płyn beznikotynowy, tzw. liquid zerówka. Elektroniczne papierosy dają możliwość samodzielnego dawkowania nikotyny, co oznacza, że stosując się do programu czterech kroków redukowania nikotyny mamy duże szanse, aby wyjść z nałogu. Tak więc e-papieros może stać się szansą dla palaczy, którzy chcą pozbyć się nikotynizmu raz na zawsze.

E-papieros a bierne palenie

Dym wytworzony przez elektroniczne papierosy to przede wszystkim wynik parowania roztworu rozcieńczonej nikotyny. Jest to para wodna znikająca w powietrzu w kilka sekund, która jest nieszkodliwa dla osób przebywających w otoczeniu osoby palącej. Z tego powodu w Polsce nie ma zakazu palenia e-papierosów w miejscach publicznych. Używanie ich w zamkniętych pomieszczeniach wystawia na działanie nikotyny inne osoby przebywające w tym pomieszczeniu, jednak w dawkach 10-krotnie mniejszych, niż w przypadku tradycyjnych papierosów. Mimo że e-papierosy nie są zupełnie neutralne dla naszego zdrowia, to z całą pewnością chronią nas przed chorobami nowotworowymi – w przeciwieństwie do palenia tradycyjnych cygaretek, które są bardzo szkodliwe.

Podziel się