Artykuł sponsorowany Wizyty patronażowe – realna pomoc dla młodej mamy

Wizyty patronażowe – realna pomoc dla młodej mamy

Wizyty patronażowe to ukłon w stronę młodej matki, która wkracza na nową ścieżkę życia i powoli oswaja się z pełnieniem roli rodzica. Wiele osób traktuje wizyty położnej jako formalność i nie przywiązuje do nich dużej wagi. Takie podejście jest absolutnie niewskazane – wszak wiedza, którą może przekazać doświadczona położna, jest trudna do przecenienia!

Wizyty patronażowe – jaki mają cel?

Podstawowym celem wizyty patronażowej jest pomoc młodej matce w opiece nad dzieckiem i ocena, czy opieka nad noworodkiem przebiega bez zarzutu. Opinie w związku z działalności położnych na NFZ bywają różne. Młode matki często skarżą się, że wizyty przeprowadzane są w sposób niedbały i nie są żadną formą wsparcia dla kobiety. Państwowe położne, działające pod presją czasu, często dokonują pobieżnej oceny stanu zdrowia dziecka i ograniczają się do udzielania doraźnych rad bez podania praktycznych informacji i zademonstrowania czynności pielęgnacyjnych – oczywiście nie stanowi to reguły, dlatego warto zapoznać się z opiniami na temat położnej przed umówieniem wizyty. Aby mieć pewność, że wizyta patronażowa została przeprowadzana zgodnie z najlepszą praktyką położniczą, warto skorzystać z usług doświadczonej położnej, takiej jak  Anna Patuła.

Jak powinna wyglądać wizyta patronażowa?

  • Wizyta patronażowa powinna być zapowiedziana. Młoda mama, zestresowana opieką nad dzieckiem, powinna mieć czas, aby przygotować się na domową wizytę położnej i nastawić psychicznie na odbycie rozmowy z profesjonalistą.
  • Pierwszym punktem wizyty jest rozmowa, która powinna dotyczyć zarówno dziecka, jak i matki. Położna pyta m.in. o kondycję fizyczną i psychiczną (młode matki często zapadają na depresję poporodową), odczuwane dolegliwości, krwawienia czy bolesności piersi.
  • Kolejnym punktem wizyty jest właściwe badanie obejmujące ocenę stanu krocza (rany po cesarskim cięciu lub nacinaniu), kurczenie macicy oraz wygląd piersi. Jeżeli zachodzi potrzeba położna może zdjąć szwy. Młoda matka może pytać o wszelkie kwestie związane z karmieniem i gojeniem ran, a także poradzić się w kwestii techniki karmienia.
  • Końcowy etap badania obejmuje ocenę stanu zdrowia malucha. Położna dokonuje oceny jego stanu ogólnego, sprawdza stopień wygojenia pępka i ogląda skórę dziecka.
Na każdym etapie badania można zapytać o wszelkie nurtujące kwestie. Zaangażowane położne mogą nawet poprosić o zademonstrowanie sposobu karmienia dziecka lub jego przewijania. Młoda matka powinna wykonywać prośby położnej i nie traktować tego jako wyraz braku zaufania – położna dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem, których naturalnie brakuje młodej mamie. Warto skorzystać z tej okazji i chłonąć ofiarowywaną nam wiedzę.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas