Artykuł sponsorowany Wizyta u Osteopaty - jak się przygotować?

Wizyta u Osteopaty - jak się przygotować?

Osteopatia już nie nowy termin w dziedzinie zachowawczego leczenia różnych schorzeń, a jednak wciąż wzbudza obawy wśród pacjentów. Filozofia osteopatii pacjent traktowany jest całościowo. Jest to  holistyczne podejście uznające ścisłą zależność pomiędzy ciałem, psychika i umysłem, zarówno w zdrowiu jak i chorobie. Najważniejsza zasada osteopatii mówi, że „organizm ludzki posiada wrodzoną zdolność do samoleczenia i samoregulacji i sam stymuluje procesy naprawcze”

Często trafiamy do gabinetu osteopaty czy chiropraktyka na końcu ścieżki leczenia. Wielu pacjentów zaczyna rozmowę od stwierdzenia „to jest moja ostatnia deska ratunku”. Zasadne jest stwierdzenie, że w problemach bólowych narządu ruchu powinniśmy zaczynać właśnie od wizyty w gabinecie osteopatycznym.

Zatem, jak się przygotować na wizytę ?

Pierwsze spotkanie z osteopatą, może być stresujące nie tylko z uwagi na sam zabieg, po którym nie wiemy czego dokładnie się spodziewać, ale również z uwagi na konieczność odpowiedniego przygotowania.

Pierwsza wizyta ma na celu ustalenie planu leczenia, na podstawie wywiadu, testów funkcjonalnych, w związku z tym trwa nieco dłużej od pozostałych

Jak powinniśmy ubrać się na taką wizytę? Co zabrać ze sobą? Jak przebiegają zabiegi i jak wygląda diagnoza? Postaramy się udzielić wyczerpujących odpowiedzi na te pytania.

Jak wygląda pierwsze spotkanie z ostopatą?

Osteopata to dla Ciebie nowość? Kiedyś musi być ten pierwszy raz. Absolutnie nie ma się czego obawiać, spotkanie z profesjonalistą z pewnością nie będzie stresujące, gdyż wykaże on zrozumienie dla Twoich obaw i niepewności. Osteopata aby postawić diagnozę zwykle zaczyna wizytę od klasycznego wywiadu medycznego i badania funkcjonalnego. W pierwszej kolejności rozmowa powinna dotyczyć celu naszej wizyty. Poruszone muszą zostać występujące dotychczas problemy bólowe, jak i ruchowe, konieczne jest dokładne ustalenie przyczyny naszego zgłoszenia się do gabinetu. Przeprowadzenie badania funkcjonalnego da możliwość dokładnego określenia występujących problemów, które powinny zostać przepracowane w terapii, w celu uzyskania lepszej sprawności i samopoczucia pacjenta.

Warto zaznaczyć, że do niedawna osteopatia nie była tak powszechna. Lekarz raczej skierowania nie wystawi, bo sam niewiele wie o leczeniu osteopatycznym, a i NFZ nie refunduje tego typu wizyt. Dziś podchodzimy do tego inaczej i chętnie zgłaszamy się do osteopaty na własną rękę wierząc, że może pomóc w rozwiązaniu naszych problemów i dolegliwości. W związku z tym skrupulatny i szczegółowy wywiad stanowi podstawę skutecznego udzielenia pomocy.
Należy zawsze powiedzieć terapeucie o zabiegach manualnych, rehabilitacji, wizycie u kręgarza, które miały miejsce w okresie ostatniego miesiąca.

W jaki sposób powinniśmy przygotować się do pierwszej wizyty?

Terapia może mieć różne formy,  dlatego pod względem stroju warto  się przygotować aby był wygodny i nie stanowił  najmniejszego ograniczenia. W przypadku pierwszej wizyty. Diagnostycznej, konieczne jest skoncentrowanie się na bieliźnie. Warto założyć taką pozbawioną plam czy dziurek, nawet jeśli zwykle nie zwracasz na to większej uwagi, to gdy osteopata każe Ci się rozebrać, w ładniejszej bieliźnie będziesz czuć się zdecydowanie bardziej komfortowo.

Co właściwie powinniśmy zabrać ze sobą na wizytę?

Jeśli wykonywaliśmy badania takie jak RTG, rezonans magnetyczny, tomografia komputerowa to warto zabrać ze sobą wyniki, gdyż ich analiza pomoże specjaliście w trafnym postawieniu diagnozy i indywidualnym zaplanowaniu leczenia. Wskazane jest również pokazanie wszelkich skierowań, dokumentacji medycznych czy zaleceń, jakie posiadamy.

Warto pamiętać, aby przed udaniem się do osteopaty nie nakładać na ciało żadnych kremów nawilżających ani substancji natłuszczających. Sprawią one, że ciało stanie się śliskie, co może utrudnić przeprowadzenie zabiegu.

Nie obawiaj się wizyty w gabinecie osteoaptii czy chiropraktyki. Znajdziesz tam specjalistów, którzy swoją wiedzę i umiejętności zdobywali w trakcie kilkuletnich studiów pod okiem doświadczonych terapeutów/nauczycieli w renomowanych uczelniach posiadających akredytację narodowych organizacji osteopatii. W Stanach Zjednoczonych osteopata ma tytuł „Doctor of Osteopathy” i uprawnienia jak lekarz medycyny, w Europie jest dyplomowanych terapeutą koncepcji osteopatycznej i nie posiada uprawnień lekarza medycyny.

Osteopatia pomaga utrzymać zdrowie i może stanowić uzupełnienie klasycznej opieki medycznej.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas