Artykuł sponsorowany Warsztaty radzenia sobie ze stresem

Warsztaty radzenia sobie ze stresem

Życie w ciągłym biegu, ogrom problemów różnej natury i zdarzeń niezależnych od nas często powoduje, że nieświadomie zmagamy się z chronicznym stresem, który powoli wyniszcza nasze ciało i odbiera radość życia. Mechanizmy obronne naszego organizmu często wymagają naszego świadomego wsparcia, dlatego udział w warsztatach radzenia sobie ze stresem, prowadzonych pod okiem doświadczonego psychologa to dobry krok, by pomoc sobie i swoim najbliższym.

Czym jest stres?

Stres to naturalna reakcja organizmu na bodźce, która przez lata pozwalała naszemu gatunkowi przetrwać, w odpowiednich momentach aktywując odruch walki lub ucieczki. W sytuacji zagrożenia człowiek organizm człowieka może niezwykle szybko przystosować się do niecodziennych obciążeń i wyzwań. Z założenia więc nie jest to mechanizm szkodliwy, jednak jedynie pod warunkiem, że nie jest to proces stały. Organizm po takiej silnej mobilizacji organizmu wymaga regeneracji, którą zapewnia mu relaks.

We współczesnym społeczeństwie każdego dnia natrafiamy na czynniki mniej lub bardziej stresujące, co stanowi ogromne obciążenie dla organizmu i wyniszcza go. Aby żyć długo i w zdrowiu warto nauczyć się technik radzenia sobie ze stresem.

Najważniejsze czynniki stresowe

Stres mogą wywoływać różnorodne czynniki środowiskowe. Od codziennych sytuacji, takich jak zatłoczone przestrzenie, hałas, bałagan czy zanieczyszczenie środowiska, a także zła organizacja pracy lub niewystarczająca przestrzeń niezbędna do wykonywania powierzonych zadań, do sytuacji związanych z indywidualnym stylem życia każdego z nas.

Czynnikiem stresującym może być zarówno nadmiar jak i brak zajęć, stawianie sobie (lub stawianie mam przez kogoś) zbyt wysokich wymagań, presja czasu. Zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym bywa, że:

  • nagle pojawiają się nieprzewidziane trudności;
  • zmieniają się pewne procedury lub inne rzeczy, do których byliśmy przyzwyczajeni (np. konieczność przeprowadzki);
  • mamy problemy z uzyskaniem niezbędnych informacji, pomocy czy wsparcia,
  • ciąży na nas odpowiedzialność za inne osoby lub finanse.

Dużo stresu potrafią generować sytuacje, które zdarzają się na polu zawodowym, a także w życiu rodzinnym. Choroby, problemy finansowe, stagnacja, zagrożenie utratą pracy, problemy w związku – każdy z nas obawia się tych sytuacji i sama myśl o możliwości, że wydarzy się któraś z nich, sprawia, że cały nasz organizm narażony jest na wiele dolegliwości, spowodowanych takim trybem życia.

Jak stres działa na organizm?

Długotrwały stres działa niszcząco na nasz układ krążenia, mogąc prowadzić do zaburzeń rytmu serca i innych niebezpiecznych dolegliwości. Pod wpływem stresu cierpi także nasz układ żołądkowo-jelitowy – wiele osób odczuwa silne bóle brzucha, a także:

  • pieczenie w przełyku,
  • nadprodukcję śliny,
  • nudności lub wymioty,
  • wzdęcia,
  • biegunki.

Również od strony układu oddechowego zdarzają się silne reakcje organizmu na stres, w postaci duszności lub hiperwentylacji. Stres wpływa szkodliwie również na pozostałe układy ciała, siejąc spustoszenie w naszym organizmie.

Jak radzić sobie ze stresem?

W idealnym świecie najlepszym rozwiązaniem byłoby unikanie czynników stresowych. Niestety, zazwyczaj nie jest to możliwe, dlatego warto nauczyć się radzić sobie ze stresem, by ograniczyć jego niszczycielski wpływ na nasze ciało.

Pomocne mogą okazać się warsztaty radzenia sobie ze stresem, prowadzone przez psychologów, takich jak mgr Małgorzata Kujawa. W Gabinecie Psychologicznym i Psychoterapeutycznym tej specjalistki pomoc uzyskać mogą osoby w sytuacjach kryzysowych, a także każda osoba,  która chce mieć większą kontrolę nas swoim życiem i reakcjami na stresujące sytuacje.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas