Wady i zalety pracy jako opiekunka
Zdrowie i opiekaCoraz więcej osób, chcąc znaleźć dobrze płatne zatrudnienie, decyduje się na rozpoczęcie pracy w charakterze opiekuna osób starszych. Przed podjęciem decyzji warto wiedzieć, że jest to wymagające zajęcie, zarówno pod względem fizycznym, jak i psychicznym. Kandydat powinien dokładnie zastanowić się, czy jego osobowość, cechy charakteru i oczekiwania pozwolą mu sumiennie pełnić obowiązki. Jakie wady i zalety wiążą się z pracą opiekuna?
Praca opiekuna – jakie ma zalety?
Osoby podejmujące się zatrudnienia jako opiekun osoby starszej, w pierwszej kolejności zwracają uwagę, że jest to dobrze płatna praca. Zaleta ta dotyczy głównie pracowników, którzy zdecydowali się wyjechać za granicę i pomagać osobom starszym np. na terenie Niemiec. W porównaniu z pracą w polskich realiach wyjazd ten może przynieść dużo większe korzyści. Warto również wiedzieć, że z uwagi na fakt, iż jest to zatrudnienie poza granicami kraju, obejmuje również zakwaterowanie i wyżywienie. Najczęściej zatrudniony jest zobowiązany do świadczenia pracy 24h/dobę, stąd też wprowadza się do osoby chorej.
Opiekunowie decydujący się na wyjazd za granicę mogą nie tylko poznać inną kulturę, ale też nauczyć się obcego języka. Często takie kilkumiesięczne wyjazdy owocują dobrą jego znajomością i pozwalają znaleźć zatrudnienie również w innych branżach.
Kolejnym ważnym plusem pracy opiekuna jest niesienie pomocy innym. - Osoby pracujące od wielu lat potwierdzają, że świadomość ułatwiania życia innym jest dla nich niezwykle ważna – wyjaśnia ekspert z firmy West-Arbeit LTD Sp. k. Często są oni dla nich jedyną osobą, z którą mają regularny, a nierzadko najlepszy kontakt. Każda ich zadowolenie, uśmiech czy słowa podziękowania dodają energii do działania i są ogromnym powodem zadowolenia opiekuna.
Czy praca w roli opiekuna ma wady?
Bez względu na to, w jakiej branży czy na jakim stanowisku kandydat poszukuje zatrudnienia, musi wiedzieć, że nie ma pracy bez wad. Praca opiekuna osoby starszej nie jest wyjątkiem. Jej przebieg jest głównie uzależniony od stanu podopiecznego. W zależności od jego sytuacji zdrowotnej może ona wymagać od opiekuna dysponowania większą lub mniejszą siłą fizyczną. Przebieranie czy wykonywanie czynności higienicznych często wiąże się z podnoszeniem podopiecznego.
Ogromnym minusem jest również fakt, że jest to praca w odosobnieniu, z dala od rodziny i bliskich. Z tego też względu opiekun nie może liczyć na żadne wsparcie w trudnych chwilach. Co więcej, to on musi być oparciem i dodawać otuchy podopiecznemu. Dlatego decyzję o tej formie zatrudnienia należy podjąć w pełni świadomie.