Materiał Partnera W jakich zawodach obowiązują testy psychologiczne?

W jakich zawodach obowiązują testy psychologiczne?

Psychotesty pozwalają na wykrycie problemów psychologicznych, mogących dyskwalifikować z wykonywania niektórych zawodów. Są powszechnie wykorzystywane, gdyż uznaje się je za sposób niezwykle skuteczny, a przy tym stosunkowo szybki i tani sposób. W wielu dziedzinach testy psychologiczne są obligatoryjne i uwzględnione przez Radę Ministra Pracy i Polityki Socjalnej. Kto musi je wykonać i w jaki sposób przebiegają?

Czym są testy psychologiczne?

Psychotesty można łatwo zdefiniować jako specyficzne narzędzie badawcze stosowane przez psychologów. Żeby były skuteczne, powinny zostać przygotowane w taki sposób, aby dla każdej osoby były obiektywne, wystandaryzowane oraz rzetelne. Wykonywaniem testów psychologicznych zajmuje się między innymi Pracownia A-Test, której siedziba mieści się w Złotowie. Pracowniana prowadzi badania psychologiczne zgodnie z ustawami "O kierujących pojazdami", " O Transporcie Drogowym" oraz Prawem Pracy - kierowców  zawodowych, kierowców pojazdów uprzywilejowanych, osób, którym zatrzymano prawo jazdy oraz osób zatrudnionych w zawodach wymagających szczególnej sprawności psychoruchowej (operatorów wózków widłowych, koparek, koparko ładowarek, suwnic itp.), a także operatorów wszelkiego innego  sprzętu jezdnego wykorzystywanego w transporcie wewnątrzzakładowym.

Przebieg psychotestów

Przebieg badań może być różny, gdyż zwykle zależy on od wykonywanej profesji. Najczęściej jednak składa się on z dwóch części. Pierwszą z nich jest teoretyczna, która polega na wypełnieniu testów pisemnych, mających określić sprawność umysłową, koncentrację, a także poszczególne cechy charakteru i temperament.  Testy te rekomendowane są przez Polskie Towarzystwo Psychologiczne oraz Instytut Transportu Samochodowego. Do drugiej części psychotestów wykorzystuje się innowacyjną aparaturę. Przy jej pomocy są określane predyspozycje psychofizyczne, takie jak refleks, spostrzegawczość itp.

Czy do testów psychologicznych można się przygotować?

Zostało udowodnione naukowo, że spostrzegawczość i refleks można wyćwiczyć poprzez systematyczne treningi. Stymulacja umysłu jest bardzo ważna, nie tylko w przypadku wykonywania trudnych zawodów. Należy jednak pamiętać, że nie wszystkie osoby będą w stanie pozytywnie zaliczyć psychotest, nawet jeśli będą się do niego przygotowywać miesiącami. Wynika to z indywidualnych predyspozycji. Przed przystąpieniem do testów powinniśmy być wypoczęci. Nie wolno spożywać alkoholu minimum 48h przed, gdyż może obniżyć sprawność mózgu.

Podziel się