Materiał Partnera W jaki sposób objawiają się zaburzenia lękowe i jak można je leczyć?

W jaki sposób objawiają się zaburzenia lękowe i jak można je leczyć?

To zupełnie normalne, że czasem towarzyszy nam lęk. Pojawia się najczęściej wtedy, gdy coś nas bardzo stresuje – np. zmiana pracy, ale również w wielu innych sytuacjach dnia codziennego. Czasem jednak utrzymuje się zbyt długo. W takich przypadkach powinniśmy odpowiednio zareagować, bowiem przedłużający się niepokój, może stać się zaburzeniem lękowym i znacząco obniżyć jakość życia. Jak objawiają się zaburzenia lękowe? Sprawdź to!

Jakie są najczęstsze objawy zaburzeń lękowych?

Należy przede wszystkim wiedzieć, że istnieje wiele rodzajów zaburzeń lękowych takich jak fobia społeczna, fobie specyficzne (np. fobia zwierzęca – obawa przed pająkami), zespół lęku uogólnionego, lęk paniczny, zaburzenie obsesyjno-kompulsywne, czy PTSD i ASD. Wszystkie jednak dają podobne objawy. Głównie pojawia się ciągłe zmartwienie – to uczucie towarzyszy chorym na każdym kroku. Poza tym takim osobom bardzo trudno jest się uspokoić, występują u nich koszmary, czy nieprzemijające uczucie przerażenia.

Osoby cierpiące na zaburzenia lękowe zmagają się również z dolegliwościami ze strony układu pokarmowego, układu krążenia, czy oddychania. Przykładowo: osoby z fobią społeczną w stresujących sytuacjach odczuwają kołatanie serca, czy przyspieszony oddech. Natomiast chorzy cierpiący na zespół lęku uogólnionego, mogą doświadczać zaburzeń snu lub napięcia mięśniowego.

Z czego wynikają zaburzenia lękowe?

Nadmierna lękliwość może być spowodowana wieloma różnymi czynnikami. Zazwyczaj jest za nią odpowiedzialny stres. Towarzyszy nam każdego dnia – zarówno w pracy, jak i w domu. Poza tym czasem w życiu mają miejsce wydarzenia, które szczególnie mocno wpływają na psychikę – śmierć bliskiej osoby, przemoc emocjonalna, czy zmiana miejsca zamieszkania. To jednak niejedyne możliwe przyczyny zaburzeń lękowych. Mogą być one również spowodowane problemami ze zdrowiem fizycznym, czy wynikać z predyspozycji.

Dodatkowo warto wiedzieć, że zażywanie substancji psychoaktywnych także może wyzwalać lęk. Środki na uspokojenie, narkotyki, czy alkohol mają bardzo negatywny wpływ, a ponadto przyczyniają się do występowania zaburzeń lękowych, dlatego nie warto po nie sięgać.

Jak wygląda leczenie zaburzeń lękowych?

Istnieje wiele sposobów leczenia zaburzeń lękowych. Wybór właściwej metody jest uzależniony m.in. od stopnia nasilenia lęku. Jedną ze skuteczniejszych technik jest terapia taktylna oferowana przez Gabinet Fika w Mierznie (województwo łódzkie). Polega ona na wykorzystywaniu technik terapeutycznych, które mają duży wpływ na rozwój funkcji półkul i kory mózgowej, śródmózgowia i tylnych partii mózgu. Ta terapia została opracowana przez dr Swietłanę Masgutową, która wykorzystała swoje wieloletnie doświadczenie i cenne wyniki pracy z dziećmi oraz dorosłymi.

Zaburzenia lękowe nie są jedynym wskazaniami do stosowania terapii taktylnej. Świetnie się sprawdza również w leczeniu autyzmu, mózgowego porażenia dziecięcego, agresywnego zachowania, uszkodzeń układu nerwowego i wielu innych. To zdecydowanie jedna z lepszych metod leczenia!

Opracowanie:

Podziel się