Materiał Partnera W jaki sposób należy przewozić osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich?

W jaki sposób należy przewozić osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich?

Osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich często miewają spore problemy z przemieszczaniem się na duże odległości. Największe problemy mają osoby, które zamieszkują niewielkie miejscowości, ponieważ tam zwykle stopień skomunikowania jest niski. Poza tym kłopotem może być niewłaściwa infrastruktura. Aby osoby niepełnosprawnego mogły normalnie poruszać się np. po mieście, mogą korzystać z odpowiednio przystosowanych pojazdów. Jakie są zasady transportowania osób na wózkach inwalidzkich?

Pojazd przystosowany do transportu osób niepełnosprawnych – w co powinien być wyposażony?

Pojazdy wykorzystywane do transportowania osób poruszających się na wózkach inwalidzkich powinien mieć sprzęt pozwalający na spakowanie wózka do jego części bagażowej. Nierzadko w takich pojazdach znajdziemy podjazdy, rampy, platformy lub podnośniki. Specjale samochody, z których korzystają np. medyczne firmy transportowe, powinny być również wyposażone w części pozwalające na samodzielny wjazd osobie poruszającej się na wózku. Ponadto takie pojazdy powinny też spełniać specjalne wymogi związane z siedzeniem i pasami bezpieczeństwa. Te elementy wyposażenia muszą mieć weryfikację Przemysłowego Instytutu Motoryzacyjnego.

Jakie wymogi powinny spełniać stanowiska i zabezpieczenia?

Wszelkiego typu podjazdy, najazdy oraz podłogi, po których poruszają się osoby na wózkach inwalidzkich, muszą być antypoślizgowe. Jednym z najczęściej stosowanych wariantów jest używanie sklejki odznaczającej się wysoką wodoodpornością. Oprócz tego wyróżnia się wymogi dotyczące siedzenia i pasów bezpieczeństwa. Pojazd przeznaczony do transportowania osób niepełnosprawnych musi posiadać szyny przeznaczone do mocowania wózka oraz system służący do unieruchomienia i zabezpieczenia go. Ważnym elementem takiego pojazdu jest odpowiednie oznaczenie. Samochody, które służą do przewożenia osób niepełnosprawnych, których używa np. Prywatne Pogotowie Medyczne Józef Łoniewski z Suwałk, muszą mieć logo z białą osobą na wózku inwalidzkim znajdującą się na niebieskim tle.

Transport medyczny – dostępność i kwestie związane z bezpieczeństwem jazdy

Transport osób niepełnosprawnych musi odbywać się z użyciem pojazdów, które spełniają określone wymogi związane z dostępnością takich środków transportu oraz bezpieczeństwem. Dostępność do transportu ogranicza wykluczenie komunikacyjne osób poruszających się na wózkach inwalidzkim. Z kolei kwestie bezpieczeństwa sprawdzane są na kontrolach. Dzięki nim minimalizuje się ryzyko wypadku spowodowanego stanem technicznym samochodu. Takie kontrole przeprowadza się również na pojazdach wykorzystywanych do świadczenia usług medycznych, np. przewożenia pacjentów na rehabilitację albo zabiegi. W tym przypadku bezpieczeństwo jest kwestią istotniejszą, ponieważ w trakcie różnych zdarzeń drogowych osoba niepełnosprawna nie ma możliwości samodzielnej ochrony.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas