Artykuł sponsorowany Usługi medyczne, o których nie zawsze wiemy

Usługi medyczne, o których nie zawsze wiemy

W Polsce istnieje obowiązek ubezpieczania się w powszechnym systemie opieki zdrowotnej. Z tytułu tego ubezpieczenia wszystkim nam przysługuje opieka lekarza i pielęgniarki podstawowej opieki zdrowotnej. W razie potrzeby opieka pielęgniarska i lekarska może być prowadzona w warunkach domowych. Sprawy te reguluje rozporządzenie w sprawie zakresu zadań lekarza, pielęgniarki i położnej podstawowej opieki zdrowotnej oraz zarządzenie prezesa NFZ.

Domowe usługi medyczne

Domowe usługi pielęgniarskie przysługują nie tylko osobom obłożnie chorym. Dostęp do nich winni mieć także pacjenci o ograniczonej sprawności psychomotorycznej, zapisani do danego ośrodka zdrowia. Po zgłoszeniu potrzeby umawiani są na wizytę lekarską, a jeśli lekarz zleci badania, pielęgniarka środowiskowa także przychodzi do domu celem przeprowadzenia zabiegów pielęgnacyjnych bądź do pobrania materiału do badań diagnostycznych. Obowiązkiem pielęgniarki jest także przeprowadzanie wywiadów środowiskowych. Osoby przewlekle chore mogą również ustalić indywidualny plan regularnych wizyt w ramach domowej opieki pielęgniarskiej, w godzinach pracy pielęgniarki, to jest w dni powszednie, zwykle od 8 rano do 18-tej. Pamiętać trzeba jednak o tym, że środki pielęgnacyjne, opatrunki, leki i inny sprzęt medyczny musi zostać zapewniony we własnym zakresie lub przez rodzinę pacjenta.

Do wizyt domowych zobowiązane są także położne środowiskowe, których zadaniem jest przygotowanie kobiet do porodu. Z położną można spotkać się jeszcze przed porodem, lecz wizyty patronażowe połączone z opieką położniczą odbywają się po porodzie i po powrocie z dzieckiem do domu, kiedy to położna bada dziecko i rozmawia z matką w ramach przygotowania kobiet do rodzicielstwa. Pielęgniarki często świadczą także usługi z zakresu medycyny szkolnej.

Długoterminowa opieka pielęgniarska

Osobnym zagadnieniem jest opieka pielęgniarska długoterminowa, która może zostać uznana za zasadną przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, na podstawie przeprowadzonego badania według skali Barthela. Jest to narzędzie diagnostyczne, które ocenia stan chorego w zakresie jego samodzielności przy wykonywaniu czynności codziennych. Ocenia się na ile niezbędna jest mu pomoc przy spożywaniu posiłków, przemieszczaniu się, siadaniu, ubieraniu i rozbieraniu się, kontrolowaniu potrzeb fizjologicznych, korzystaniu z toalety i utrzymaniu higieny osobistej. Jeśli wg tej skali pacjent otrzymuje nie więcej niż 40 punktów, lekarz może zalecić opiekę pielęgniarską w domu pacjenta. Zakład opieki zdrowotnej Vita-Med świadczy profesjonalne usługi pielęgniarskie między innymi w zakresie opieki pielęgniarskiej domowej. Warto korzystać z przysługującego nam prawa do opieki medycznej.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas