Artykuł sponsorowany Upośledzenie pamięci

Upośledzenie pamięci

Zdrowie jest najważniejsze. Niezależnie od pochodzenia i wykonywanej pracy, niezależnie od płci i wieku, zachowanie pełni zdrowia pozwala cieszyć się w pełni każdą chwilą. Momentami, które chętnie zachowalibyśmy w pamięci na całe życie. Co, gdy jest to niemożliwe? Gdy nasza pamięć zaczyna nas zawodzić? Gdy problem z pamięcią zaczyna narastać?

Czym jest upośledzenie pamięci i jakie czynniki mają wpływ na zdolność do zapamiętywania informacji?

Upośledzenie pamięci może być różnego pochodzenia. Może być spowodowane czynnikami psychologicznymi lub organicznymi. Służy nam ona do przechowywania i przetwarzania informacji. Wyróżniamy kilka jej rodzajów, a przede wszystkim pamięć krótkotrwałą i długotrwałą. Jest ona funkcją poznawczą, w której skład wchodzą takie czynności jak: 

  • czynności językowe,
  • zdolność do porozumiewania się,
  • zdolność do myślenia,
  • funkcje wzrokowe,
  • procesy postrzegania.

Pamięć pomaga nam orientować się w czasie oraz zachować świadomość co do własnego istnienia, własnej postaci, którą budowaliśmy przez lata starań.

Szacuje się, że liczba chorych z otępieniem już w 2050 roku może przekroczyć 115 milionów. W Polsce na zaburzenia pamięci choruje obecnie około 500 tysięcy osób, z czego ponad 300 tysięcy ma stwierdzonego Alzheimera. Na zdolność zapamiętywania składają się czynniki środowiskowe oraz genetyczne, na które mamy znikomy lub żaden wpływ. Z drugiej strony badania wykazują, że osoby o wysokim wykształceniu oraz zdolnościach umysłowych znacznie rzadziej mają problemy z pamięcią.

Różne rodzaje pamięci

Pamięć krótkotrwała zwana także roboczą to zbiór informacji mających tymczasowy charakter. To takie informacje jak zapamiętanie miejsca w kinie podczas jednego seansu. Ten rodzaj pamięci przechowuje informacje chwilowo, w celu wykonania danej jednostkowej czynności.

Jak mówią neurolodzy Jacek Gajos dr n. med. i lek. Anna Gajos, pamięć długotrwałą dzielimy na świadomą i nieświadomą. Pamięć świadoma spełnia zadania zapisywania informacji o naszej osobie, o faktach, które do nas docierają, zdarzeniach i nazwach przedmiotów, nazwiskach osób, wśród których żyjemy, czy o nazwach własnych obiektów architektury miasta czy geograficznych nazw. Pamięć nieświadomą, która dotyczy przede wszystkim naszych odruchów i nawyków, ale i procedur, według których przychodzi nam pracować czy wykonywać pewne działania.

Zaburzenie działania jednej lub obu rodzajów pamięci prowadzi do wyraźnych skutków ubocznych. Niemożność zapamiętania chwilowego miejsca parkingowego może przysporzyć nam wielu godzin poszukiwań. Niemożność zapamiętania marki samochodu i tablic rejestracyjnych własnego pojazdu może nieść za sobą bardziej poważne konsekwencje.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas