Artykuł sponsorowany Topograf rogówkowy. Co to takiego?

Topograf rogówkowy. Co to takiego?

Topograf rogówkowy, często nazywany także keratografem rogówkowym, służy do wykonywania badań kształtu rogówki oka, czyli topografii rogówki. Pozwala ono na wykrycie wszelkich deformacji rogówki oraz na precyzyjne dobranie szkieł korekcyjnych u pacjentów z dużym astygmatyzmem. Jak wygląda oraz jakie możliwości daje badanie z użyciem topografu rogówkowego? Tego dowiesz się z naszego artykułu.

Badanie z użyciem topografu rogówki

Budowa topografu rogówkowego umożliwia dokonanie precyzyjnej analizy morfologicznej i funkcjonalnej budowy rogówki oka. Topograf posiada wygodną podpórkę, na której pacjent podczas badania kładzie brodę, oraz oparcia na czoło. W trakcie badania pacjent musi się wpatrywać w urządzenie, które dokładnie analizuje kształt rogówki i od razu przesyła otrzymane dane do komputera. Jest to możliwe dzięki wbudowanej w nie kamerze oraz źródle światła. Współcześnie stosowane topografy rogówki są bardzo małe. Mają ok. 50 cm wysokości, 30 cm szerokości i ważą około 10 kg. Dzięki czemu w gabinecie okulistycznym można je bez problemu postawić na biurku, obok podłączonego komputera.

Zastosowanie topografii rogówkowej

Topografia rogówkowa ma bardzo szerokie zastosowanie w diagnostyce okulistycznej. Możliwość wykrycia nawet najmniejszych deformacji kształtu rogówki daje bowiem bardzo dużo możliwości.

Jak tłumaczy nasz rozmówca z firmy Poland Optical, która zajmuje się sprzedażą najwyższej jakości sprzętu okulistycznego i optycznego:

Wykonanie pomiarów topograficznych rogówki umożliwia m.in. precyzyjne zmierzenie, powstałych w wyniku choroby lub urazów mechanicznych, deformacji rogówki, wykrycie astygmatyzmu oraz stożka rogówki. Oprócz tego wykonanie topografii pozwala także na precyzyjne dobrane kształtu szkieł kontaktowych u pacjentów z astygmatyzmem. Nowsze modele topografu rogówkowego umożliwiają również obliczenie stopnia przepuszczalności tlenu przez miękkie soczewki kontaktowe, po dobraniu konkretnych wartości mocy dioptrycznej.

Badanie to jest niezbędne w wykrywaniu oraz ocenie tzw. stożka rogówki. Dzięki jego wykonaniu możliwe jest wykrycie tego schorzenia nawet w bardzo wczesnej postaci, tzn. przed wystąpieniem pierwszych objawów klinicznych. To bardzo ważne, ponieważ dzięki temu można wcześniej wdrożyć odpowiednie leczenie i zapobiec późniejszym komplikacjom. Topografia rogówki ma jeszcze jedno ważne zastosowanie. Badanie to wykonuje się bowiem przed zabiegami laserowymi na rogówce, m.in. przed laserową korekcją wady wzroku.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas