Artykuł sponsorowany Terapie XXI wieku, czyli e-terapie - przykłady

Terapie XXI wieku, czyli e-terapie - przykłady

E-terapie to nowoczesne rozwiązanie umożliwiające wykonywanie ćwiczeń rehabilitacyjnych w dowolnym miejscu, między innym w zaciszu domowym. Jest to świetne wyjście nie tylko ze względu na możliwość kontynuacji leczenia podjętego ze specjalistą, ale także może ono stanowić formę profilaktyki dbania o własne zdrowie. Aplikacja o nazwie Rephysio zawiera zestaw ćwiczeń przeznaczonych m.in. dla osób z problemami z kręgosłupem, kończynami ciała, z zaburzeniami mowy, otyłością, a także dla seniorów. Na czym polegają e-terapie?

Czym charakteryzują się terapie XXI wieku?


Jest to innowacyjny projekt, który został stworzony z myślą o szerokim gronie odbiorców przejawiających różnego rodzaju problemy natury zdrowotnej. Za pomocą specjalnej aplikacji Rephysio użytkownik otrzymuje dostęp do ogromnej liczby gotowych filmów przygotowywanych przez specjalistów z dziedziny fizjoterapii. Każdy zestaw ćwiczeń może zostać indywidualnie dopasowany do możliwości pacjenta, a także zawiera dokładne instrukcje w formie opisu oraz wideo, co do prawidłowego sposobu wykonywania ćwiczeń. Ciekawym rozwiązaniem jest także możliwość zamówienia indywidualnego planu stworzonego podczas konsultacji ze specjalistami. Co więcej, aplikacja zapisuje wszystkie wykonane ćwiczenia i w sytuacji niemożności kontynuacji lub rozładowania telefonu, w prosty sposób można powrócić do poprzedniego etapu rehabilitacji.

W jakich obszarach wykorzystywane są e-terapie?


Nieodłącznym elementem wyboru odpowiednich ćwiczeń jest oczywiście konsultacja z lekarzem lub rehabilitantem. Tak, aby dobrane ćwiczenia pełniły funkcję wsparcia, ale także nie zaszkodziły i nie pogorszyły zdrowia. Rephysio oferuje między innymi pomoc dla osób ze schorzeniami kręgosłupa i pleców, z otyłością, zaburzeniami mowy, a także istnieje specjalny zestaw nazywany strefą seniora. W przypadku zdiagnozowanych schorzeń celem ćwiczeń wykonywanych samodzielnie jest przede wszystkim kontynuacja leczenia ze specjalistą, gdzie systematyczna praktyka z pewnością wpłynie na lepsze efekty terapii. W ramach strefy seniora proponowane są ćwiczenia takie jak oddechowe, gimnastyka poranna, a także relaksacyjna i uspokajająca. W głównej mierze wpłynie to na utrzymanie zdrowej postawy ciała, jak i wzmocni siłę i wydolność fizyczną osób starszych. Ćwiczenia w ramach e-terapii zazwyczaj nie wymagają dużej ilości sprzętu. Są to podstawowe akcesoria, takie jak odpowiednio dobrany strój sportowy, mata do ćwiczeń, czy dodatkowe rekwizyty w zależności od zestawu ćwiczeń, np. kubek.

E-terapia w pracy logopedy


W szczególności e-terapie mogą być pomocne podczas terapii logopedycznej, która ma na celu usprawnianie komunikacji, głównie za pomocą ćwiczeń mowy. W takich zaburzeniach jak afazja, dyzartria i uszkodzenie nerwu twarzowego pomoc logopedy to podstawa do uzyskania poprawy i szansa na odzyskanie zdolności komunikacyjnych. Co więcej, aby terapia przyniosła zamierzony efekt musi charakteryzować się systematycznością. Za pomocą filmów instruktażowych pacjent ma możliwość samodzielnego wykonywania ćwiczeń w domu, a tym samym może przyczynić się do osiągnięcia lepszych wyników pracy. - jak podkreśla specjalista z firmy Komlogo. Ponadto wykorzystanie aplikacji w pracy z pacjentem, z pewnością będzie ciekawym urozmaiceniem, które może zwiększyć jego motywację do dalszych działań.

Jak wygląda przykładowy zestaw ćwiczeń?


Każdy obszar, w zależności od tego, w jakim zakresie ma pomóc, składa się z zestawu ćwiczeń obejmującego sesje treningowe. Na pojedynczą sesję składa się seria powtarzalnych ruchów. Użytkownik otrzymuje dostęp do opisów ćwiczeń wraz z filmem instruktażowym, co zdecydowanie ułatwia poprawne wykonanie całego zestawu. Zazwyczaj każdy trening złożony jest z trzech etapów: części wstępnej trwającej 5-10 minut, części głównej trwającej około 35 minut oraz części końcowej obejmującej ćwiczenia relaksacyjne i oddechowe, które trwają do 10 minut. Dużym ułatwieniem jest także możliwość doboru stopnia trudności do możliwości użytkownika.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas