Materiał Partnera Terapia par ratunkiem dla małżeństwa

Terapia par ratunkiem dla małżeństwa

Powiedzenie sakramentalnego „tak” to wcale nie jest finalny etap związku, po którym będzie już tylko „żyli długo i szczęśliwie”. To raczej początek drogi wypełnionej pracą nad tym, by wspólne życie małżonków było takie, jak sobie wymarzyli. Kiedy jednak pojawiają się problemy, z którymi nie mogą sobie poradzić, z pomocą przyjdzie im terapia małżeńska, która pozwoli im na nowo siebie odnaleźć.

Kiedy warto zdecydować się na terapię małżeńską?

Brak bliskości między małżonkami, poczucie oddalenia, coraz częstsze kłótnie – to nie musi oznaczać rozwodu. Wiele par przechodzi okres wypalenia i nie jest to powód do wstydu. Ważne jest jednak, by w takiej sytuacji pracować nad związkiem, zamiast się poddawać. Jeśli nie jesteśmy w stanie sami dojść do porozumienia, powinniśmy skorzystać z pomocy psychologa. Rozwiązaniem dla par przechodzących kryzys jest terapia małżeńska.

Impulsem do jej rozpoczęcia nie musi być wcale groźba rozstania. Samo poczucie, że małżonkowie nie potrafią się zrozumieć, że nie do końca do siebie pasują, będzie dobrym sygnałem. Jednak by terapia odniosła sukces, ważne jest pozytywne nastawienie pary i chęć naprawy związku ze strony obojga. Może rzeczywiście okazać się, że małżonkowie nie będą w stanie kontynuować małżeństwa, jednak warto próbować. Profesjonalną terapię małżeńską prowadzi ośrodek Odpocznienie.

Przebieg terapii

Podstawą terapii małżeńskiej są konsultacje. Rozmowy mają za zadanie poznać potrzeby i indywidualne punkty widzenia. Kluczowe jest tu zrozumienie, że choć małżonkowie tworzą wspólny związek, to nadal pozostają dwiema odrębnymi osobami, które mają swoje potrzeby.

Miejsce, w którym powadzona jest terapia, będzie tu miało istotną wagę. Oboje małżonkowie muszą czuć się swobodnie i bezpiecznie – dzięki temu zdobędą się na szczerość nawet w najtrudniejszych kwestiach.

To prowadzi do diagnozy, czyli określenia przyczyny kryzysu. Po jej odnalezieniu możliwe jest rozpoczęcie właściwych działań nad poprawą stosunków małżeńskich. Możliwości jest kilka – praca terapeutyczna dla pary, konsultacje indywidualne, czasem też psychoterapia lub terapia jednego z małżonków.

Komunikacja to podstawa każdego związku. To także umiejętność, której można się nauczyć. Nauka komunikacji, znalezienie porozumienia między małżonkami często pozwalają uratować związek, który spisalibyśmy niesłusznie na straty. Musimy pamiętać, że nikt nie jest idealny i szukanie pomocy z zewnątrz to nie powód do wstydu, a raczej świadomość własnych braków w obliczu problemu, który chcemy rozwiązać.

Opracowanie:

Podziel się