Artykuł sponsorowany Szyny relaksacyjne – jak są dobierane i w czym pomagają?

Szyny relaksacyjne – jak są dobierane i w czym pomagają?

Szyny relaksacyjne coraz częściej są rekomendowane dużej liczbie pacjentów gabinetów stomatologicznych oraz protetycznych. To one bowiem pozwalają na eliminowanie niektórych wad zgryzu, czy też na ochronę zębów. Przede wszystkim stosowane są one jednak przy leczeniu bruksizmu – patologicznego tarcia zębami żuchwy o zęby szczęk, głównie podczas snu.

Czym są szyny relaksacyjne?

Szyny relaksacyjne to nakładki zębowe, które chronią zęby przed urazami mechanicznymi. Muszą one być zaś tak dopasowane, aby nie spadały podczas snu, a także, aby nie powodowały uczucia dyskomfortu, nadmiernego ucisku, czy nawet odruchów wymiotnych. Ważne jest także to, aby ich smak był neutralny. To dlatego dzisiaj zawsze należy tego typu wyroby przygotowywać w pracowniach protetycznych. Bezsprzecznie należy unikać zatem popularnych w sklepach substytutów uniwersalnych dla każdego! Wielokrotnie mogą one znacznie osłabić szkliwo zębów, lub narazić naszą jamę ustną na różnego typu podrażnienia.

Jeśli chodzi o to, z czego wykonane są szyny relaksacyjne, należy wiedzieć, że stosuje się do ich produkcji wysokiej jakości materiał biozgodny, akrylowy. Twór ten wyróżnia się swoimi właściwościami odporności na uszkodzenia mechaniczne, jest rekomendowany przez środowiska dentystyczne i sanitarne, a także – co ważne – jest łatwy w utrzymaniu czystości.

Indywidualne dopasowanie

Jak już wspomniano szyny relaksacyjny, powinny być dopasowywane indywidualne do danego pacjenta, aby leczenie bruksizmu było w 100% bezpieczne, a także bardzo skuteczne. Warto wiedzieć, że w celu przygotowania szyny, należy udać się do gabinetu stomatologicznego, który zajmuje się protetyką. To tam zostanie przeprowadzony przegląd zębów, a następnie wykonane zdjęcie rentgenowskie. Ważne jest także pobranie wycisku uzębienia dolnego i górnego. W kolejnym etapie – najczęściej następna wizyta – pacjent uzyskuje gotowy wyrób, a także instruktaż prawidłowego jego stosowania. Warto przy tym podkreślić, że na bruksizm, może chorować w Polsce nawet kilkadziesiąt tysięcy osób, które nie stosując szyn relaksacyjnych narażają się na: uszkodzenia szkliwa, ścieranie zębów, podrażnienia dziąseł, uszkodzenia mechaniczne języka, czy na osłabienie mięśni żuchwy. To może zaś w przyszłości doprowadzić do poważnych schorzeń takich, jak recesja dziąseł i paradontoza. Warto zatem korzystać z pomocy takich ośrodków, jak Stomatologia Dorosłych i Dzieci, gdzie wykonuje się wiele zabiegów protetycznych. 

Opracowanie:

NZOZ Stomatologia Dziecięca i Ogólna Bożena Małysiak-Mrozek

Zabrze , Góry Świętej Anny 19

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas