Artykuł sponsorowany Szumy uszne - czym są, przyczyny i leczenie

Szumy uszne - czym są, przyczyny i leczenie

Szumy uszne to dość powszechny problem. Mówi się, że zmaga się z nim nawet 10% osób dorosłych i najczęściej cierpią na nie osoby po 60. roku życia. Przede wszystkim trzeba wiedzieć, że szumy uszne nie są chorobą, a objawem jakiejś dolegliwości lub choroby. Nierzadko zdarza się, że szumy uszne są jednym z pierwszych objawów poważnych chorób, do których zaliczamy m.in. otosklerozę. Co jeszcze musisz wiedzieć o szumach usznych? Jakie są ich przyczyny? Jak się ich pozbyć? Dowiesz się tego z naszego artykułu.

Kilka słów o szumach usznych

Na samym początku warto jeszcze raz podkreślić, że szumy uszne nie są chorobą - jak wiele osób uważa. Jest to jedynie dolegliwość, która znacząco obniża komfort życia codziennego, lecz na szczęście nie wpływa na uszkodzenie, czy chociażby pogorszenie słuchu. Szumy uszne to różne dźwięki - mogą być gwiżdżące, syczące, czy dzwoniące, które są słyszane jedynie przez pacjenta. Nie musimy chyba dodać, że wraz z ich wystąpieniem pojawia się stres, a także rozdrażnienie, co przekłada się na kolejne poważniejsze objawy takie nawet jak bezsenność.

Jakie mogą być przyczyny szumów usznych?

Istnieje wiele możliwych przyczyn szumów usznych. Jedną z nich jest zbyt długie przebywanie w pomieszczeniu, w którym panuje hałas. Dlatego właśnie tak często mówi się o tym, aby nie słuchać zbyt głośno muzyki - co niestety robi praktycznie każdy z nas. Szumy uszne pojawiają się również u osób, które pracują w różnych zakładach pracy, w których trudno o ciszę i spokój.

Inną przyczyną jest stres. Dzwonienie w uszach to problem, który dotyka często osoby, które nie radzą sobie ze stresem. W takim wypadku nie ma innego rozwiązania niż eliminacja stresu. Jak to zrobić? Rozwiązań jest przynajmniej kilka. Przede wszystkim należy mniej myśleć i zadbać o zdrowie psychiczne - na pewno nie zaszkodzą jakieś rozrywki, czy chociażby krótkie spacery. Wśród pozostałych przyczyn szumów usznych możemy wymienić różne urazy mechaniczne głowy lub szyi, a także choroby takie jak miażdżyca, nadczynność tarczycy, czy nadciśnienie.

Jak wygląda leczenie szumów usznych?

Jeśli zauważyłeś u siebie występowanie szumów usznych, to przede wszystkim musisz znaleźć dobrego laryngologa, a następnie umówić wizytę. Gdy nadejdzie już dzień wizyty, lekarz na pewno przeprowadzi wywiad lekarski, a także badanie kanałów uszu. Na tym etapie zostanie postawiona również diagnoza. Może okazać się, że niezbędna będzie pomoc także innego specjalisty. Jak mówi nam laryngolog Halina Poniewierska niestety nie istnieją żadne lekarstwa na szumy uszne, lecz całe szczęście istnieją skuteczne sposoby na walkę z nimi takie jak np. metoda habituacji, która polega na tym, że pacjent poznaje swoje przewlekłe szumy ustne, dzięki czemu może je całkowicie wyprzeć z percepcji. Jest to najskuteczniejsza metoda.

Jak więc zauważamy, nie należy zwlekać z wizytą u specjalisty, bowiem szumy uszne bardzo negatywnie wpływają na codzienne funkcjonowanie, dlatego też w przypadku ich wystąpienia należy jak najszybciej udać się do dobrego laryngologa, który pomoże nam z tym problemem.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas