Artykuł sponsorowany Specjalistyczny Ośrodek Okulistyczny: Jaskra - przyczyny, objawy i możliwe metody leczenia

Specjalistyczny Ośrodek Okulistyczny: Jaskra - przyczyny, objawy i możliwe metody leczenia

Jaskra to choroba oczu, która może prowadzić do utraty wzroku. Choroba ta dotyczy przede wszystkim osób starszych, ale może wystąpić również u młodszych. Kluczowe znaczenie może mieć wczesne rozpoznanie oraz odpowiednie leczenie, które może zapobiec dalszemu pogorszeniu się wzroku. Pomoc w przypadku jaskry dostępna jest w Specjalistycznym Ośrodku Okulistycznym. W artykule omówimy czynniki ryzyka, objawy, diagnozę oraz metody leczenia jaskry.

Czynniki ryzyka

Chociaż przyczyny jaskry nie są do końca zrozumiane, istnieją pewne czynniki ryzyka zwiększające prawdopodobieństwo jej wystąpienia. Wiek jest jednym z głównych czynników - im starsza osoba, tym większe ryzyko. Genetyka również odgrywa rolę; osoby z rodziną o historii jaskry są bardziej narażone na jej wystąpienie. Choroby towarzyszące, takie jak cukrzyca czy nadciśnienie tętnicze, mogą także wpływać na rozwój tej choroby.

Objawy jaskry

Jaskra często rozwija się bez wyraźnych objawów, co sprawia, że jej wczesne wykrycie bywa trudne. W późniejszych stadiach mogą wystąpić takie objawy jak spadek ostrości wzroku, utrata widzenia obwodowego czy problemy z adaptacją do zmian oświetlenia. W niektórych przypadkach może również pojawić się ból oczu i zaczerwienienie, zwłaszcza gdy ciśnienie wewnątrzgałkowe gwałtownie wzrośnie. Dlatego tak ważne mogą być regularne badania oczu, gdyż mogą pozwolić na wczesne wykrycie jaskry i podjęcie odpowiedniego leczenia. Im wcześniej zostanie rozpoczęte leczenie, tym większa może być szansa na powstrzymanie postępu choroby i zachowanie dobrego wzroku.

Diagnoza

Diagnozowanie jaskry może opierać się na szeregu badań, które mają na celu ocenę różnych aspektów funkcjonowania oka. Jednym z badań jest pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego, który może pozwolić na wykrycie podwyższonego ciśnienia, będącego jednym z głównych czynników ryzyka. Kolejnym badaniem jest ocena pola widzenia, która może umożliwiać wykrycie ewentualnych ubytków w widzeniu obwodowym. Ostatnim badaniem może być ocena nerwu wzrokowego. Może pozwolić ona na ocenę grubości warstwy włókien nerwowych i wykrycie ewentualnych zmian charakterystycznych dla jaskry. Pomoc w przypadku jaskry dostępna jest w Specjalistycznym Ośrodku Okulistycznym.

Leczenie jaskry

W przypadku leczenia jaskry ważne jest spowolnienie postępu choroby oraz kontrolowanie ciśnienia wewnątrzgałkowego. Istnieje kilka metod, które mogą być stosowane w zależności od indywidualnych potrzeb pacjenta. Pierwszą z nich są leki przeciwcisnieniowe. Inną opcją jest laseroterapia, polegająca na użyciu lasera do tworzenia otworów w tęczówce lub kącie przesączania, co może ułatwiać odpływ cieczy wodnistej i obniża ciśnienie.

Opracowanie:

Specjalistyczny ośrodek okulistyczny

Wrocław , Stawowa 12 lok. 3

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas

Newsletter