Materiał Partnera Skaling zębów – spis przydatnych informacji

Skaling zębów – spis przydatnych informacji

Skaling zębów stanowi jeden z zabiegów wchodzących w ich higienizację. Z tego względu pacjenci gabinetów stomatologicznych coraz częściej decydują się na jego przeprowadzenie. Celem takiego rozwiązania jest oczywiście oczyszczenie zębów, a konkretnie usunięcie zbędnego kamienia nazębnego. To jednak nie wszystko, dlatego po więcej informacji zapraszamy poniżej.

To trzeba wiedzieć

Na początek dobrze wyjaśnić sobie fakt, że opisywany w ramach tego wpisu zabieg nie jest dobrym pomysłem, tylko i wyłącznie ze względów estetycznych. Warto bowiem nadmienić, że oczyszczenie zębów za pomocą skalingu pozwala dodatkowo na osiągnięcie pozytywnych rezultatów także pod kątem zdrowotnym. W związku z tym należy dowiedzieć się nieco więcej o kamieniu oraz płytce nazębnej. W przypadku pierwszego elementu mamy do czynienia z twardym osadem o ciemnej barwie, który powstaje z tak zwanej zwapniałej płytki. Do tworzenia takiej warstwy dochodzi głównie w rejonie szyjek. Przez to usunięcie tego problemu nierzadko będzie niemożliwe przy pomocy tradycyjnych rozwiązań. Wtedy skaling zębów dość często stanowi jedyną rozsądną opcję.

Usuwanie osadu to bardzo ważny krok również przez fakt, że jego rozwój może prowadzić do bardzo niebezpiecznych chorób dziąseł, halitozy, a nawet próchnicy. Rozwój takiej warstwy na powierzchni zębów będzie z czasem prowadzić do brązowego lub żółtego zabarwienia, które może prezentować się szczególnie nieciekawie. Jeżeli natomiast chodzi o płytkę nazębną, jest to miękki nalot powstający na powierzchni pomiędzy sesjami czyszczenia. Zawiera w sobie różne substancje, spośród których wspomnimy jedynie o produktach metabolizmu bakterii czy złuszczonych komórkach nabłonka. Płytkę usuwa się poprzez nitkowanie oraz szczotkowanie. Podobnie jak w przypadku kamienia, także tutaj jest to ważne ze względów zarówno estetycznych, jak i zdrowotnych.

To nie wszystko

Wyżej przedstawione informacje to dopiero część tego, co pragniemy poruszyć w ramach tego wpisu na temat skalingu zębów. Zanim jednak przejdziemy do opisywania kolejnych kwestii, pragniemy wspomnieć, że tekst ten powstał we współpracy z Indywidualna praktyka lekarska Małgorzata Łęcicka. Zatem przechodząc do samego zabiegu, trzeba wiedzieć głównie o tym, że jest on przeprowadzany przez higienistkę stomatologiczną lub lekarza dentystę. Oczywiście cały proces odbywa się w gabinecie stomatologicznym. W celu skutecznego przeprowadzenia skalingu potrzebne jest korzystania z ultradźwiękowego czy mechanicznego skalera. Urządzenie to wytwarza drgania operujące przy wysokiej częstotliwości, które to przenoszone są na zęby za pomocą końcówki przystawianej do jego ścianki.

Przez to kamień nazębny najpierw ulega pęknięciu, a następnie odpada od powierzchni. Warto wspomnieć, że ten rodzaj osadu usunąć można nie tylko w przypadku, gdy przylega on do powierzchni, ale także, gdy zalega pod dziąsłami. Z innych informacji należy wiedzieć jeszcze o dwóch rodzajach skalingu w postaci naddziąsłowego oraz poddziąsłowego. Pierwszy z nich skupia się wokół osadu nagromadzonego wokół korony, co widoczne jest nawet dla pacjenta. Nierzadko proces ten kończy dodatkowe wykorzystanie gumek stomatologicznych lub pasty polerskiej w celu, jak sama nazwa wskazuje, wypolerowania.

Pozostałe informacje

Jeżeli natomiast chodzi o zabieg poddziąsłowy, jego zadanie to usunięcie tego rodzaju kamienia, który jest nieco trudniejszy do wydobycia. W momencie, gdy mamy do czynienia z potrzebą wykonania skalingu w przypadku kieszonek dziąsłowych, najczęściej niezbędne okazuje się wykorzystanie ultradźwięków. Istnieje w dodatku możliwość wystąpienia tak zwanych kieszonek patologicznych lub głębokich, które wymagają wykorzystania dodatkowych elementów w postaci kiretów. Jak więc można zauważyć, w zależności od naszego zapotrzebowania będziemy mogli zatem postawić na najbardziej odpowiadające nam rozwiązanie. Pamiętajmy przy tym jednak o korzystaniu tylko i wyłącznie z usług oferowanych przez renomowane i specjalistyczne gabinety dentystyczne.

Opracowanie:

Podziel się