Materiał Partnera Scaling zębów w walce z kamieniem

Scaling zębów w walce z kamieniem

Odkładający się na zębach kamień nazębny jest osadem, który nie tylko wpływa na niezbyt estetyczny wygląd uzębienia, albo może prowadzić również do poważnych w skutkach schorzeń, jak na przykład paradontoza. Dobrą praktyką jest regularne odkamienianie zębów. Warto w tym celu poddać się specjalistycznemu zabiegowi stomatologicznemu przy użyciu ultradźwięków.

Kamień nazębny to naturalny osad, powstający szczególnie szybko u osób pijących dużo kawy i herbaty, a także u palaczy. Przede wszystkim żółty nalot na zębach wygląda bardzo niehigienicznie, a tym samym nieestetycznie. Jeśli tego typu nalot przez długi czas gromadzi się i zalega pod dziąsłami, może być przyczyną poważniejszych schorzeń, na przykład paradontozy. Warto temu zapobiegać przez regularny scalling zębów, czyli ich odkamienianie. W profesjonalnych gabinetach stomatologicznych wykonamy tego typu zabieg bez problemu. Jednym z nich jest gabinet stomatologiczny Donata, prowadzony przez Donatę Kowalską w Szczecinie.

Metoda usuwania kamienia

W przypadku stomatologii stosuje się w zasadzie dwie metody usuwania kamienia nazębnego, zwane skalingiem naddziąslowym i skalingiem poddziąsłowym. Pierwsza metoda stosowana jest wobec kamienia osadzającego się na koronie zęba. Wówczas stomatolog wykonuje zabieg za pomocą ultradźwieków, a odbywa się to poprzez przyłożenie końcówki skalera do miejsca występowania kamienia. Ultradźwięki wraz z wodą w dość krótkim czasie rozbijają i wypłukują kamień. Po tego typu zabiegu niezbędne jest przeprowadzenie polerowania powierzchni zęba, aby nie powodowała ona dyskomfortu u pacjenta. W przypadku drugiej metody skalingu poddziąsłowego, usuwany jest kamień nagromadzony pod dziąsłami. Jak już wspomniano jest on bardziej niebezpieczny, grozi pojawieniem się stanu zapalnego, a także przyczynia się do powstawania paradontozy. Tego typu zabieg również przeprowadzany jest przy pomocy ultradźwięków oraz specjalistycznego urządzenia – kiretu.

Czym jest kamień nazębny?

Kamień nazębny to nic innego jak brzydko i niehigienicznie wyglądający osad, który powstaje ze zwapniałej warstwy płytki nazębnej. Gromadzące się w nim bakterie i węglowodany są jedną z poważniejszych przyczyn powstawania stanów próchnicy oraz chorób dziąseł. Kamień nazębny osadza się zazwyczaj w trudno dostępnych miejscach zęba, mianowicie w szyjkach zębowych. Zabieg skalingu dociera jednak do tych miejsc, skutecznie je czyszcząc. Poddając się takiemu zabiegowi, warto skorzystać z usług doświadczonego i cieszącego się dobrymi rekomendacjami stomatologa. Takim bez wątpienia jest gabinet stomatologiczny Donata, oferujący profesjonalne usługi stomatologiczne. Warto dodać, że zabieg skalingu jest praktycznie bezbolesny. Dla trwałego efektu należy powtarzać zabieg raz lub dwa razy do roku.

Opracowanie:

Donata. Kowalska D., lek. stom. Gabinet

Szczecin , Maciejewicza 27

  • tel. 501 167 500

Podziel się