Materiał Partnera Rozwój choroby alkoholowej krok po kroku

Rozwój choroby alkoholowej krok po kroku

W dzisiejszych czasach choroba alkoholowa dotyka wielu osób, głównie mężczyzn. Obecnie jednak obserwuje się wzrost zapadalności na nią również wśród kobiet. Życie pełne stresu, predyspozycje rodzinne i społeczne – to wszystko może być czynnikiem ryzyka rozwoju alkoholizmu. Warto wiedzieć, że jest to schorzenie zagrażające nie tylko naszemu zdrowiu, ale również życiu. Podpowiadamy więc, w jaki sposób tak naprawdę rozwija się choroba alkoholowa oraz jakie metody mogą być pomocne w jej leczeniu.

Przebieg choroby alkoholowej

Najważniejszą kwestią w rozwoju alkoholizmu jest to, że nie następuje on w sposób nagły, lecz stopniowy. Pierwsza faza choroby może trwać nawet kilka lat, i polega na coraz częstszym szukaniu okazji do wypicia. Potencjalny alkoholik odkrywa wtedy, że picie napojów wyskokowych sprawia pozorną przyjemność. 

Jak tłumaczą specjaliści z Ośrodka System MED: ,,Warto wspomnieć też o tym, że na tym etapie choroby znacznie wzrasta poziom tolerancji osoby uzależnionej. Wynika z tego, że potrzebuje ona coraz większych dawek alkoholu, aby uzyskać ten sam efekt’’. 

W drugiej fazie – ostrzegawczej, można zaobserwować u chorej osoby początki tak zwanego picia w samotności, ale też po kryjomu. Właśnie wtedy alkoholik może zacząć zdawać sobie sprawę z tego, że pije zbyt dużo, ale bardzo często nie utożsamia tego z poważnym, zdrowotnym problemem. Kiedy alkoholik zupełnie traci kontrolę nad piciem, zaczyna się faza krytyczna schorzenia. W tym okresie jego życie obraca się wokół alkoholu, co wiąże się z zaniedbywaniem codziennych spraw. Jako ostatnią wyróżniamy fazę chroniczną, w której często dochodzi do poważnych problemów ze zdrowiem, co często stanowi poważne zagrożenie życia alkoholika.

Jak można wyleczyć chorobę alkoholową?

Zdecydowanie najbardziej istotnym aspektem leczenia choroby alkoholowej jest terapia psychiczna uzależnionej osoby. Jest to proces kluczowy, ponieważ dzięki niemu alkoholik może uświadomić sobie wagę swojego problemu. Pamiętajmy o tym, że choroby alkoholowej nie da się wyleczyć bez pomocy psychologa – można ją jedynie „zaleczyć”. W terapii niezwykle ważny jest też detoks alkoholowy, czyli tak zwany odwyk. Jego istotą jest wypłukanie trujących substancji z organizmu chorego. Odbywa się to przy pomocy nawadniających i oczyszczających kroplówek podawanych dożylnie. Warto zaznaczyć też, że taki detoks umożliwia również zwalczyć fizyczne uzależnienie chorej osoby. Dzięki temu nie będą występować u niej objawy „głodu”, takie jak drżenie, wysoka temperatura ciała, czy nadmierna potliwość. Kolejnym etapem leczenia jest ponowna psychoterapia, która ma na celu uświadomienie pacjentowi tego, że jest on w stanie żyć bez alkoholu.

Podziel się