Artykuł sponsorowany Rodzaje wad zgryzu

Rodzaje wad zgryzu

Nieleczone wady zgryzu mogą mieć bardzo poważne konsekwencje. Ich powstanie może być spowodowane różnymi czynnikami, jednak bez względu na to, jakie są dokładne ich przyczyny, zawsze prowadzą do znacznego pogorszenia wyglądu naszych zębów oraz mają wpływ na pogorszenie funkcji żucia. Jakie są najczęściej występujące rodzaje wad zgryzu, dowiesz się z naszego artykułu.

Rozpoznanie wady zgryzu

Jak tłumaczy nasz rozmówca, lekarz ortodonta z Gabinetu Ortodontycznego Ortodontix we Wrocławiu: Przed rozpoczęciem leczenia ortodontycznego wad zgryzu lekarz przeprowadza serię badań mających na celu dokładne określenie występującego u pacjenta problemu. Takie badanie składa się z dokładnego wywiadu z pacjentem, wykonania zdjęcia pantomograficznego i zdjęcia cefalometrycznego oraz z pobrania wycisków szczęki i żuchwy na podstawie którego odlewa się dokładne modele gipsowe zgryzu pacjenta. Dokładna diagnostyka powinna być uzupełniona o fotografie wewnątrzustne zębów i zewnątrzustne twarzy pacjenta. Te wszystkie elementy pozwalają na precyzyjne określenie wady zgryzu oraz dobranie odpowiedniej metody leczenia.

Z jakimi wadami zgryzu najczęściej zgłaszają się pacjenci do gabinetu ortodontycznego?

Przodozgryz

Jedną z najczęściej występujących wad zgryzu u pacjentów jest przodozgryz. Objawia się on wysuniętym dolnym łukiem zębowym względem górnego. Podczas zaciskania szczęki, dolne zęby nachodzą na górne, a dolna warga jest wysunięta. Tego typu wady zgryzu znacznie utrudniają przeżuwanie pokarmów, ale największym problemem jest ten związany z estetyką uśmiechu.

Tyłozgryz

Przeciwieństwem przodozgryzu jest tyłozgryz, który objawia się cofnięciem żuchwy. Przy tej wadzie zgryzu dolny łuk zębowy jest cofnięty względem łuku górnego, w konsekwencji czego dolna warga jest zawsze nieco cofnięta w stosunku do wargi górnej. Nie stykają się ze sobą zęby przednie, czyli siekacze, co również w niektórych sytuacjach może nieść za sobą problemy z przeżuwaniem pokarmu.

Zgryz otwarty

Innym rodzajem wady zgryzu jest tzw. zgryz otwarty. Nie dochodzi do kontaktu pomiędzy dolnymi i górnymi zębami przez co jest znacznie utrudnione przeżuwanie. Zgryz otwarty może występować w bocznym lub  w przednim łuku zębowym (zgryz otwarty boczny i zgryz otwarty przedni). Zgryz otwarty przedni zazwyczaj skutkuje również wadą wymowy u pacjentów.

Zgryz krzyżowy

Zgryz krzyżowy polega na odwrotnym kontaktowaniu się zębów. W tej wadzie zęby dolne „obejmują” zęby górne na większej lub mniejszej części łuków zębowych. Nieleczona wada może prowadzić do zaburzeń funkcjonalnych układu żucia, wiąże się z zaburzeniami estetyki twarzy oraz powoduje problemy z wymową.

Niezależnie od rodzaju wady zgryzu, warto jest podjąć się jej leczenia. Każdą wadę, dzięki nowoczesnej ortodoncji można bowiem skorygować. 

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas