Artykuł sponsorowany Rodzaje uzupełnień protetycznych

Rodzaje uzupełnień protetycznych

Uzupełnienia protetyczne pozwalają zachować wszystkie funkcje jamy ustnej: swobodnie mówić, jeść, śmiać się, a także na dłużej zachować zdrowie pozostałych własnych zębów. Nowoczesna protetyka wypracowała wiele technik uzupełniania ubytków w uzębieniu. Dzieli się je przede wszystkim na uzupełnienia stałe i ruchome. Czym się one charakteryzują i różnią od siebie?

Stałe uzupełnienia protetyczne: wkłady, korony, mosty, licówki

Pierwszym rodzajem uzupełnień protetycznych, który tu omówimy, są uzupełnienia stałe. Charakteryzują się one tym, że raz przytwierdzone pozostają na swoim miejscu, co jest bardzo komfortowe dla pacjenta, ponieważ na co dzień uzupełnienie to nie odróżnia się od zębów – postępowanie z nimi wygląda dokładnie tak samo.

Do uzupełnień stałych zaliczamy: wkłady, korony, mosty i licówki – wymienia specjalistka z Unimedex Dental Clinic. – Każde z tych uzupełnień stosuje się w innych przypadkach, bo odpowiada na inną potrzebę.

Przyjrzyjmy się bliżej każdemu z wymienionych typów uzupełnień stałych:

  • Wkłady służą do odbudowywania korzeni zębów po leczeniu kanałowym. Po oczyszczeniu kanałów umieszcza się w nich wkład, np. w postaci śruby. Na tak odbudowanym korzeniu można umieszczać np. korony lub inne uzupełnienia protetyczne w zależności od stopnia uszkodzenia zęba.
  • Korona to uzupełnienie górnej, wystającej ponad dziąsło części zęba, czyli tej, która jest najmocniej eksponowana. Założenie korony jest możliwe, o ile ząb wystaje nieco ponad dziąsło.
  • Mosty to trzy korony protetyczne, z których środkowa jest podtrzymywana na sąsiednich, które z kolei trzymają się na własnych zębach pacjenta. Zastosowanie mostu pozwala odbudować jeden ząb brakujący i dwa sąsiadujące z ubytkiem zęby uszkodzone.
  • Licówki to cienka warstwa wykonana np. z porcelany, umieszczana na powierzchni zęba od strony ust. Licówki poprawiają kształt i kolor zębów, szczególnie przednich. Można je stosować wyłącznie na względnie zdrowych i pozbawionych plomb zębach.

Ruchome uzupełnienia protetyczne: protezy

Uzupełnienia ruchome to protezy. Stosuje się je przy dużym lub całkowitym braku zębów w danej szczęce. Ich najważniejszą cechą jest to, że w odróżnieniu od uzupełnień stałych protezy mogą być wyciągane i zakładane ponownie przez pacjenta.

Wyróżnia się protezy całkowite i częściowe, w zależności od tego, jaki ubytek uzupełniają. Te dwa typy mocuje się w szczęce w różny sposób. Mogą one wspierać się na pozostałych w szczęce zębach i podniebieniu albo np. na implantach. Tak czy inaczej, ruchome uzupełnienia protetyczne są mniej komfortowe niż uzupełnienia stałe, ponieważ mogą np. przemieszczać się w szczęce, odczepiać się, zapewniają też niższy komfort żucia pokarmów i są trudniejsze do utrzymania w czystości. Niekiedy jednak jest to jedyny sposób, aby pacjent zachował przynajmniej częściowo funkcje jamy ustnej.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas