Artykuł sponsorowany Rodzaje protez zębowych

Rodzaje protez zębowych

Każdy z nas stara się mieć piękny i zdrowy uśmiech. Czasami jednak zdarza się tak, że mimo starannej pielęgnacji regularnych wizyt kontrolnych w gabinecie stomatologicznym stan zęba się pogarsza i konieczna jest ekstrakcja. Taki zabieg oczywiście może być też następstwem zaniedbania higieny czy uwarunkowań genetycznych. W przypadku utraty części uzębienia w trosce o zdrowie i estetykę dobrze zdecydować się na protezę. Jakie są rodzaje protez zębowych?

Jakie są rodzaje ruchomych protez zębowych? 

Utrata części uzębienia ma duże znaczenie nie tylko w kontekście estetyki uśmiechu, ale przede wszystkim zdrowia. Niekompletny zgryz przekłada się bowiem na problemy z przeżuwaniem pokarmów. Właśnie dlatego dobrze zdecydować się na protezę. Jednym z rozwiązań jest dobranie protezy ruchomej. W zależności od potrzeb i wskazań lekarza może to być:

  • proteza akrylowa (częściowa lub całkowita),

  • proteza szkieletowa,

  • proteza z tworzyw elastycznych,

  • overdenture, czyli proteza wsparta na pozostałych zębach lub wszczepach.

Na szczególną uwagę zasługują protezy elastyczne, które wyróżniają się lekkością – nie mają metalowych elementów. Dzięki nowoczesnym protezom zębowym elastycznym można osiągnąć bardzo dobre efekty estetyczne. Ponadto higiena jest bardzo łatwa. Trzeba o nie dbać podobnie jak o zęby stałe, czyli między innymi dwa razy dziennie szczotkować protezę pastą do zębów.

Co trzeba wiedzieć na temat stałych protez do zębów? 

W przypadku chęci uzupełnienia braków w uzębieniu można również udać się do laboratorium dentystycznego w celu przygotowania protez stałych. Jednym z rozwiązań są korony protetyczne, które mogą być stosowane wyłącznie w celu odtworzenia korony pojedynczego zęba. W zależności od potrzeb mogą być wykonane z porcelany, akrylu, cyrkony czy włókna szklanego. O inne możliwości zapytaliśmy specjalistę z pracowni protetycznej w Poznaniu, który wyjaśnił:

- U pacjentów, którzy mają braki w uzębieniu, dużym zainteresowaniem cieszą się licówki, które służą do obudowy zębów siecznych i kłów, czyli jedynek, dwójek i trójek. Chętnie wybierane są też implanty, które składają się z trzech elementów: implantu wkręcanego w kość wyrostka zębodołowego, łącznika, który jest przykręcany do implantu i korony, która odtwarza utracony ząb.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas