Artykuł sponsorowany Rodzaje implantów zębowych

Rodzaje implantów zębowych

Utrata jednego lub większej liczby zębów może nastąpić z różnych przyczyn: na skutek chorób, urazów mechanicznych czy po prostu w związku z podeszłym wiekiem. Braki w uzębieniu przekładają się zaś nie tylko na spadek estetyki uśmiechu, ale też na nieprawidłowe gryzienie i przeżuwanie, a także na degenerację kości żuchwy i szczęki. Rozwiązaniem tych problemów są implanty zębowe. Występują one w wielu wariantach, odpowiadających na różne potrzeby i oczekiwania.


Implant jest swego rodzaju sztucznym zamiennikiem korzenia zęba, trwale umieszczanym w kości. Może mieć on kształt śruby, cylindra, spirali, jak również przybierać inne formy. Długość ich średnicy standardowo wynosi od 3,5 mm, gdy chodzi o zastąpienie zębów przednich, do 4,2 mm w przypadku trzonowców. W szczególnych sytuacjach zastosować można jednak także implanty o przekroju sięgającym 6 mm czy nieprzekraczającym 2-3,5 mm. Wszystko zależy de facto od tego, ile miejsca na implant w danym miejscu ma pacjent.

Implanty śródkostne i podokostnowe

Jeśli chodzi o wybór konkretnego rodzaju implantów zębowych, znaczenie mają również indywidualne uwarunkowania innego typu – np. gęstość kości. Gdy jest zbyt niska, wszczepienie implantu w kość może okazać się niemożliwe. Stosuje się wówczas tzw. implanty podokostnowe, umieszczane tuż pod dziąsłem i stykające się tylko z zewnętrzną częścią kości. Jeśli jednak tylko istnieje taka możliwość, lepiej wybrać znacznie bardziej stabilne implanty śródkostne, które przy odpowiednim poziomie dbałości o stan jamy ustnej potrafią służyć właścicielowi nawet przez kilkadziesiąt lat.

Dwufazowe i jednofazowe

Zanim na implancie zostanie zamocowana korona, musi minąć kilka miesięcy (od dwóch do sześciu). Tyle bowiem trwa proces osteointegracji, czyli gojenia się ran i trwałego obrastania implantu tkanką. Jeśli jednak konieczne jest szybkie uzupełnienie mocno rzucającego się w oczy ubytku w przednim uzębieniu, istnieje możliwość zastąpienia tradycyjnego implantu dwufazowego (inaczej: odroczonego) implantem jednofazowym – wszczepianym i obciążanym koroną podczas tej samej wizyty.

Ceramiczne i tytanowe

Na koniec warto wspomnieć o podziale implantów zębowych ze względu na materiał wykonania. Klasycznym rozwiązaniem są implanty tytanowe, stosowane m.in. w klinice stomatologicznej Medidens w Częstochowie. Tytan to metal, który jest nie tylko bardzo wytrzymały, ale też świetnie tolerowany przez organizm. Podobnie biokompatybilny okazuje się materiał wykorzystywany w implantologii od stosunkowo niedawna, czyli tlenek cyrkonu. Ten ostatni może służyć do wykonania zarówno implantu, jak i korony zębowej. Implanty cyrkonowe (zwane też ceramicznymi) nie są jednak tak dobrym wyborem jak implanty tytanowe, jeśli ma na nich zostać osadzony np. most protetyczny.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas