Materiał Partnera Rodzaje implantów zębowych

Rodzaje implantów zębowych

Utrata jednego lub większej liczby zębów może nastąpić z różnych przyczyn: na skutek chorób, urazów mechanicznych czy po prostu w związku z podeszłym wiekiem. Braki w uzębieniu przekładają się zaś nie tylko na spadek estetyki uśmiechu, ale też na nieprawidłowe gryzienie i przeżuwanie, a także na degenerację kości żuchwy i szczęki. Rozwiązaniem tych problemów są implanty zębowe. Występują one w wielu wariantach, odpowiadających na różne potrzeby i oczekiwania.


Implant jest swego rodzaju sztucznym zamiennikiem korzenia zęba, trwale umieszczanym w kości. Może mieć on kształt śruby, cylindra, spirali, jak również przybierać inne formy. Długość ich średnicy standardowo wynosi od 3,5 mm, gdy chodzi o zastąpienie zębów przednich, do 4,2 mm w przypadku trzonowców. W szczególnych sytuacjach zastosować można jednak także implanty o przekroju sięgającym 6 mm czy nieprzekraczającym 2-3,5 mm. Wszystko zależy de facto od tego, ile miejsca na implant w danym miejscu ma pacjent.

Implanty śródkostne i podokostnowe

Jeśli chodzi o wybór konkretnego rodzaju implantów zębowych, znaczenie mają również indywidualne uwarunkowania innego typu – np. gęstość kości. Gdy jest zbyt niska, wszczepienie implantu w kość może okazać się niemożliwe. Stosuje się wówczas tzw. implanty podokostnowe, umieszczane tuż pod dziąsłem i stykające się tylko z zewnętrzną częścią kości. Jeśli jednak tylko istnieje taka możliwość, lepiej wybrać znacznie bardziej stabilne implanty śródkostne, które przy odpowiednim poziomie dbałości o stan jamy ustnej potrafią służyć właścicielowi nawet przez kilkadziesiąt lat.

Dwufazowe i jednofazowe

Zanim na implancie zostanie zamocowana korona, musi minąć kilka miesięcy (od dwóch do sześciu). Tyle bowiem trwa proces osteointegracji, czyli gojenia się ran i trwałego obrastania implantu tkanką. Jeśli jednak konieczne jest szybkie uzupełnienie mocno rzucającego się w oczy ubytku w przednim uzębieniu, istnieje możliwość zastąpienia tradycyjnego implantu dwufazowego (inaczej: odroczonego) implantem jednofazowym – wszczepianym i obciążanym koroną podczas tej samej wizyty.

Ceramiczne i tytanowe

Na koniec warto wspomnieć o podziale implantów zębowych ze względu na materiał wykonania. Klasycznym rozwiązaniem są implanty tytanowe, stosowane m.in. w klinice stomatologicznej Medidens w Częstochowie. Tytan to metal, który jest nie tylko bardzo wytrzymały, ale też świetnie tolerowany przez organizm. Podobnie biokompatybilny okazuje się materiał wykorzystywany w implantologii od stosunkowo niedawna, czyli tlenek cyrkonu. Ten ostatni może służyć do wykonania zarówno implantu, jak i korony zębowej. Implanty cyrkonowe (zwane też ceramicznymi) nie są jednak tak dobrym wyborem jak implanty tytanowe, jeśli ma na nich zostać osadzony np. most protetyczny.

Podziel się