Artykuł sponsorowany Rodzaje i metody wykonywania skalingu zębów

Rodzaje i metody wykonywania skalingu zębów

Gromadzący się na zębach kamień ma niekorzystny wpływ na stan uzębienia. Oprócz kwestii estetycznych ma również skutki medyczne. Osad często powoduje stany zapalne przyzębia, co negatywnie wpływa na dziąsła. Może też prowadzić do paradontozy lub próchnicy. Sposobem na te dolegliwości okazuje się skaling. Jakie metody i rodzaje skalingu są możliwe do przeprowadzenia?

Rodzaje skalingu

Skaling to zabieg polegający na usuwaniu kamienia nazębnego, który gromadzi się głównie w okolicach szyjek zębowych. Powstający nad i pod dziąsłami osad stanowi środowisko dla rozwijających się bakterii. Skutkiem odkładania się kamienia mogą być poważne choroby dziąseł, dlatego też zaleca się jego regularne usuwanie. Skaling zębów wykonuje się poprzez usuwanie twardych złogów nazębnych. Wyróżnia się dwa rodzaje skalingu:

  • skaling naddziąsłowy — polega na pozbywaniu się kamienia nazębnego z powierzchni kory zęba. Jest to najczęściej stosowany typ zabiegu, który przeprowadza się niemalże u wszystkich pacjentów,

  • skaling poddziąsłowy — usuwanie kamienia nazębnego zgromadzonego pod powierzchnią dziąseł.

Po przeprowadzonym zabiegu skalingu pacjent może odczuwać chwilową nadwrażliwość zębów. Aby temu zapobiec, często zabezpiecza się powierzchnię zębów lakierowaniem, co chroni również przed powstawaniem próchnicy.

Metody skalingu

W gabinetach dentystycznych wykorzystuje się kilka metod usuwania kamienia nazębnego:

  • skaling tradycyjny — wykonywany jest tylko w wyjątkowych przypadkach. Przeprowadza się go za pomocą ręcznych skalerów, np. tzw. sierpów, motyczek, dłutek i pilniczków. Jest to metoda bardzo pracochłonna i jednocześnie mało precyzyjna;

  • skaling mechaniczny — przeprowadzany z użyciem wierteł typu frez, powodujących odłamywanie się kamienia,

  • skaling ultradźwiękowy — polega na użyciu skalera ultradźwiękowego,

  • skaling dźwiękowy — usuwanie kamienia nazębnego z wykorzystaniem fal dźwiękowych z zakresu 6-8kHz,

  • skaling laserowy — pozbywanie się osadu z wykorzystaniem skalera laserowego,

  • skaling chemiczny — wymaga nałożenia 30-procentowego roztworu perhydrolu na powierzchnię zębów i pozostawienia aż do rozpuszczenia kamienia. Następnie zostaje on wypłukany wraz z rozpuszczonymi złogami wodą pod ciśnieniem.

Metodę zabiegu warto skonsultować z lekarzem, np. z Agbo-Dent, który dostosuje ją do predyspozycji pacjenta. Skaling powinno się przeprowadzać 1-2 razy w roku, a w przypadku osób palących nawet częściej. Cały proces jest dla pacjenta praktycznie bezbolesny i niemalże nieodczuwalny.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas