Artykuł sponsorowany Rehabilitacja dzieci. Jaka jest różnica między metodą NDT Bobath a metodą Vojty?

Rehabilitacja dzieci. Jaka jest różnica między metodą NDT Bobath a metodą Vojty?

Dzieci urodzone przedwcześnie oraz te, które przeżyły trudny poród drogami natury, nierzadko wymagają rehabilitacji. Jest ona konieczna, by maluch rozwijał się prawidłowo. W niektórych przypadkach rehabilitacja jest niezbędna do tego, by wyeliminować wszelkie odchylenia od normy i nauczyć dziecko prawidłowych odruchów. W rehabilitacji pediatrycznej najczęściej korzysta się z metody NDT Bobath lub Vojty. Co je różni?

Metoda NDT Bobath – krótka charakterystyka

Metoda NDT Bobath to metoda rehabilitacyjna o charakterze neurorozwojowym. Została opracowana przez fizjoterapeutkę Bertę Bobath i jej męża Karela (neurolog) w latach 40. ubiegłego wieku. Następnie metoda ta została rozwinięta przez szwajcarską pediatrę Elsabeth Koeng i angielską fizjoterapeutkę Mary Quinton. NDT Bobath to technika znana i stosowana na całym świecie. Wykorzystywana jest przy rehabilitacji wcześniaków i małych dzieci.

Jak informuje specjalista z NZOZ Revita – metoda ta bazuje na odruchach. W czasie trwania terapii specjalista wykonuje niektóre ruchy za malucha lub wspomaga go w wykonywaniu czynności ruchowych. Dzięki temu, że ćwiczone jest całe ciało, normalizuje się praca wszystkich mięśni, co pozwala na hamowanie nieprawidłowych odruchów i ruchów. Metoda NDT Bobath może być stosowana podczas codziennych czynności pielęgnacyjnych i zabaw. Ćwiczenia dobiera się tak, by były jak najmniej stresujące dla malucha. Małżeństwo Bobath twierdziło bowiem, że płacz dziecka i odczuwany przez niego dyskomfort, zmniejsza skuteczność rehabilitacji.

Na czym polega metoda Vojty?

Metoda Vojty została stworzona przez Vaclava Vojtę, czeskiego neurologa dziecięcego. Opiera się ona na odruchowej lokomocji. Profesor Vojta uznał, że prawidłowe wzorce ruchowe można uaktywnić u każdego człowieka już od chwili narodzin. Opracowana przez niego metoda rehabilitacji polega na uciskaniu określonych sfer na ciele dziecka w celu wywołania określonej reakcji motorycznej, takiej jak obrót tułowia, otwarcie dłoni czy uniesienie ręki. Stymulacja jest bezbolesna i powinna być prowadzona przez doświadczonego fizjoterapeutę. Uzupełnieniem terapii są ćwiczenia w domu. Rehabilitant określa ich rodzaj oraz częstotliwość. Stosowanie metody Vojty aktywizuje mięśnie gładkie i szkieletowe, a także pobudza reakcje sudomotoryczne, pilomotoryczne i wazomotoryczne.

Choć metoda NDT Bobath i metoda Vojty bardzo się od siebie różnią, prowadzą do tego samego celu. Trudno określić, która z nich jest lepsza, a która gorsza. Z pewnością metoda NDT Bobath jest łatwiejsza do zaakceptowania dla dziecka.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas