Artykuł sponsorowany Rak piersi – jak ważna jest profilaktyka i szybkie leczenie?

Rak piersi – jak ważna jest profilaktyka i szybkie leczenie?

Z roku na rok w Polsce statystyki zachorowań na nowotwór złośliwy piersi rosną. Rośnie jednak współczynnik pięcioletniego przeżycia, a także pozytywnych rokowań. Jest to w dużej mierze uwarunkowane szybką diagnostyką onkologiczną, ważną profilaktyką, oraz nowoczesnym i skutecznym procesom leczenia. Pamiętać bowiem należy o tym, że rak piersi wykryty w początkowym stadium, przestaje być bezpośrednim zagrożeniem życia. Dowodem na to jest tysiące pacjentek, które po przebytym leczeniu cieszą się pełnią zdrowia!

Profilaktyka onkologiczna

Profilaktyka onkologiczna jest dzisiaj bardzo szeroka i w przypadku nowotworów piersi, nie dotyczy tylko i wyłącznie badań USG oraz mammografii. Ważne są coraz powszechniejsze badania genetyczne BRCA 1 oraz BRCA 2, czy też innowacyjna płynna biopsja. Już dzisiaj jest ona traktowana, jako szybka diagnostyka onkologiczna, która ma w przyszłości szansę stać się nawet badaniem przesiewowym, zastępując biopsję cienko i gruboigłową. Obecnie jest ona jednak wykonywana tylko w nielicznych, najczęściej niepublicznych laboratoriach, a w Polsce, zapewnia ją między innymi Centrum Medyczne NatolMedic, specjalizujące się w szerokiej dziedzinie onkologii.

Leczenie nowotworu złośliwego piersi

Leczenie nowotworu złośliwego piersi uzależnione jest między innymi od stopnia zaawansowania guza, a także jego typu i przerzutów między innymi do węzłów chłonnych oraz organów dalszych. Rokowania przy np. niezaawansowanym jeszcze raku hormonzależnym luminalnym A, mogą być zatem bardzo dobre, ograniczając terapię do operacji – wycięcie guza wraz z materiałem „wolnym od komórek nowotworowych” ­– radioterapii i brachyterapii, a następnie hormonoterapii. Nie zawsze zatem leczenie raka piersi wiąże się z chemioterapią i mastektomią. Niestety zarówno w poważniejszych stadiach choroby, jak i tych początkowych, od guza pierwotnego „odrywają” się komórki nowotworowe, które przedostają się do krwioobiegu oraz limfy. To one – zwane CTCs – mogą niestety nawet po wielu latach od leczenia zapoczątkować przerzut, który niestety wielokrotnie charakteryzuje się słabym rokowaniem i odpornością na chemię. Tu po raz kolejny duże znacznie zaczyna w terapiach zindywidualizowanych odgrywać płynna biopsja. Jest ona szansą na poznawanie pierwotnego pochodzenia nowotworu, oraz powinowactwa CTCs do różnych tkanek, co umożliwia określenie tego, jakie narządy są najbardziej narażone przerzutami. Płynna biopsja to zatem szybka diagnostyka onkologiczna, profilaktyka przerzutów, a także szansa na skuteczne niszczenie ognisk CTCs! Jak udało dowieść się naukowcom, płynna biopsja pozwala określić, na jakie leki komórki nowotworowe są szczególnie wrażliwe. To jest zaś szansą na szybkie leczenie oraz przede wszystkim na dojście do zdrowia dla tysięcy pacjentów!

Psychologia onkologiczna

Warto wiedzieć, że nie tylko szybka terapia onkologiczna, płynna biopsja, profilaktyka, czy nowoczesne terapie, ważne są przy takiej chorobie, jak nowotwór złośliwy sutka. Istotne jest także wsparcie psychologiczne, które gwarantuje zarówno rodzina, jak i psycholodzy. To oni pozwalają „oswoić” się z nowotworem, a także wizją np. mastektomii, czy kwadratektomii. Najważniejsze bowiem jest ratowanie własnego zdrowia i życia, co umożliwia nie tylko nowoczesna i ciągle idąca naprzód medycyna, ale również nasza motywacja do walki! Pamiętać należy bowiem o tym, że każdy przypadek jest inny, a dzisiaj nowotwór piersi, między innymi bardzo szybko zdiagnozowany,  daje duże szanse na życie do późnej starości. 

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas