Materiał Partnera Psychoterapia egzystencjalna – założenia i cele

Psychoterapia egzystencjalna – założenia i cele

Psychoterapia egzystencjalna pomaga wielu osobom w odnalezieniu swojego miejsca na ziemi, osiągnięciu samoakceptacji i samorealizacji. Jest skierowana do osób borykających się z problemem śmierci i sensu życia. Jej źródeł upatruje się bardziej w filozofii niż psychologii, to psychoterapii egzystencjalnej bardzo blisko jest do podejścia humanistycznego i terapii Rogersa. Zobacz, na czym polega ten rodzaj psychoterapii.

W jakim celu stosuje się terapię egzystencjalną?

Psychoterapia egzystencjalna to szczególny rodzaj terapii, który nie skupia się na zdrowiu psychicznym człowieka, lecz na tym, jak dana osoba wiąże swoje problemy w życiu z ogólnym poczuciem sensu. Pacjent biorący udział w tym rodzaju psychoterapii nie powinien więc oczekiwać od prowadzącego obszernej diagnozy, a raczej filozoficznego i emocjonalnego oświecenia.

Psychoterapia egzystencjalna ma na celu uświadomienie, że wszystkie wydarzenia, które się nam przytrafiają, są nieodzowne i musimy umieć je zaakceptować. Ten rodzaj terapii nie opiera się na rozmowie o problemach i konfliktach w życiu. Zadaniem prowadzącego jest zachęcanie pacjenta, aby problematyczne sytuacje uznał za początek wysiłku, jaki musi zostać włożony. Podczas terapii egzystencjalnej pytania o sens życia i śmierć nie są uznawane za objaw problemów, a właśnie za próbę poradzenia sobie z problemami o naturze filozoficznej, co pozwoli pacjentowi na przewartościowanie jego wartości.

Główne założenia terapii egzystencjalnej

Aby psychoterapia egzystencjalna przebiegała prawidłowo, konieczne jest stworzenie poczucia bezpieczeństwa przez terapeutę. Kontakt terapeutyczny opiera się na zrozumieniu pacjenta, zatem terapeuta musi wykazać szczególną wrażliwość. Ważne jest nie tylko zrozumienie problemów pacjenta, ale również umożliwienie mu otworzenia się, odkrycia „prawdziwego Ja”. Jedynie odkrycie siebie pozwoli pacjentowi pełną i właściwą identyfikację własnych uczuć i pragnień i odróżnianie ich od potrzeb innych ludzi, którzy pragnęli nim zawładnąć, wchłonąć, pozbawić autonomii. Możliwość doświadczenia prawdziwej natury siebie stanowi podstawę integracji osobowości pacjenta.

Chcąc przystąpić do terapii egzystencjalnej, ważny jest dobór odpowiedniego specjalisty, mającego doświadczenie w prowadzeniu tego rodzaju terapii. Jednym z ośrodków proponujących takie sesje jest Pracownia Psychoterapii Arcanus Izabeli Patury, prowadzącej terapię egzystencjalną zgodnie z założeniami Rollo May’a, uznawanego za ojca tego rodzaju psychoterapii.

Jak przebiega terapia egzystencjalna?

Warunkiem skuteczności psychoterapii egzystencjalnej jest całkowite otwarcie się na indywidualne sytuacje. Postawa taka pomoże pacjentowi samemu odkryć konkretne okoliczności i doświadczenia. W związku z tym każda indywidualna terapia może mieć zupełnie inny przebieg, jednak istnieją kwestie, które zazwyczaj poruszane są na takich spotkaniach. Należą do nich:

  • szukanie sensu życia,
  • istota śmierci,
  • ograniczenia w życiu,
  • zrozumienie własnych potrzeb.

Założeniem terapii egzystencjalnej jest możliwość pomocy pacjentowi w samodzielnym odnalezieniu sensu życia. Podczas trwania terapii pacjenci poszukują więc odpowiedzi na pytania o ogólny sens życia oraz ich własne życie.

Poczucie bezsensowności często staje się głównym problemem człowieka w codziennym życiu i przeradza się w inne trudności, takie jak problemy z własną osobowością czy zaburzenia nastroju. Psychoterapia egzystencjalna może więc pomóc w zrozumieniu siebie oraz własnych potrzeb.

Opracowanie:

Izabela Patura Pracownia Psychoterapii Arcanus

Gdynia , św. Wojciecha 10 A lok. 1 , (wejście od ul. żeromskiego, klatka A, lokal 1 - domofon 1)

Podziel się