Materiał Partnera Przychodzi dziecko do dentysty, czyli co warto wiedzieć o wizytach naszych pociech u dentysty

Przychodzi dziecko do dentysty, czyli co warto wiedzieć o wizytach naszych pociech u dentysty

Dbałość o zęby i higienę jamy ustnej to nawyki, które należy wpajać dzieciom już od najmłodszych lat. Podobnie jest z wizytami u dentysty, z którymi kochający rodzic nie powinien zwlekać, gdyż stanowią one konieczny warunek skutecznej profilaktyki, kształtujący przyszłe postawy prozdrowotne u naszych dzieci. Dzięki takim działaniom maluchy nauczone właściwej pielęgnacji jamy ustnej nie będą mieć kłopotów z nadmierną próchnicą w dorosłym życiu, ciesząc się pięknym i zdrowym uśmiechem.

Najważniejszy pierwszy krok

Pierwsze wizyty dziecka u dentysty to niezwykle istotny element, bardzo często rzutujący na podejście do profilaktyki i leczenia zębów w dorosłym życiu. W dużej mierze zależy to od tego czy maluch zaprzyjaźni się z dentystą czy przestraszy i mocno do niego zrazi. Dlatego też warto poświęcić trochę czasu aby poszukać odpowiedniego dla nas gabinetu dentystycznego, przyjaznego naszemu dziecku, w którym przyjmuje doświadczony specjalista charakteryzujący się dobrym podejściem, przyjaznym wyglądem i odpowiednim nastawieniem, taki jak na przykład Grzegorz Fabjański Gabinet dentystyczny. Warto także, aby sam gabinet był kolorowy i taki, w którym nasze pociechy będą czuły się swobodnie.
Pierwsza wizyta u dentysty powinna odbyć się nie później niż w 18 miesiącu życia, przy czym bardzo często pierwsze spotkania z dentystą odbywają się już pomiędzy 6 a 12 miesiącem. Przygotowując się to takiej wizyty warto pamiętać o kilku podstawowych aspektach:

  • pierwsza wizyta powinna mieć charakter adaptacyjny, który wcale nie musi wiązać się z konkretnymi zabiegami i pozwoli maluchowi zapoznać się z nowym miejscem,
  • początkowe odwiedziny u dentysty warto zaplanować wtedy, gdy uzębienie malucha jest zdrowe i nie dokucza mu ból,
  • nie należy przekazywać dziecku negatywnych emocji lub obaw związanych z wizytą
    u dentysty,
  • warto zadbać o odpowiednie godziny odwiedzin w gabinecie z uwzględnieniem pory karmienia oraz godzin snu.    

Podstawowe zabiegi dentystyki dziecięcej       

Najlepszy czas na pierwszą wizytę dziecka u dentysty to pojawienie się pierwszego mleczaka. Warto także pamiętać, że dentystyczne wizyty kontrolne powinny odbywać się średnio co 3-4 miesiące. Szczególnie ważne jest to przy zębach mlecznych, w których próchnica rozwija się szybciej niż ma to miejsce w przypadku zębów stałych. Nie da się jednak ukryć, że początkowe kontakty z dentystą skupiają się przede wszystkim na szeroko pojętej profilaktyce, zapoznaniu się z nawykami żywieniowymi dziecka, instruktażu higieny oraz zapobieganiu powstawania problemów w obrębie jamy ustnej. Niemniej jednak dentystyka dziecięca, oprócz zapobiegania próchnicy oferuje także szereg zabiegów profilaktycznych. Są to przede wszystkim:

  • fluoryzacja – czyli aplikacji preparatu posiadającego związki fluoru na specjalnej łyżce, którą umieszcza się w jamie ustnej pacjenta. Fluor wzmacnia szkliwo, a także doprowadza do remineralizacji możliwych ubytków,
  • lakierowanie zębów – będące odmianą fluoryzacji, polega na pokrywaniu zębów warstwą preparatu z fluorem, co wzmacnia zęby i uniemożliwia przedostawanie się bakterii oraz chroni przed próchnicą,
  • lakowanie – zabieg wykonywany na zębach mlecznych i stałych. Polega na pokryciu specjalnym uszczelniaczem/lakiem szczelin oraz zagłębień w zębach. W bruzdach tych mogą zalegać resztki pokarmu, które są bardzo trudne do usunięcia, szczególnie dla dzieci. Lakowanie to zabieg zmniejszający ryzyko rozwoju próchnicy w trudno dostępnych miejscach,
  • lapisowanie - polega na zabezpieczeniu azotanem srebra (lapisem) tylko tych zębów, które dotknięte zostały procesem próchnicowym. Naniesiony impregnat utwardza zewnętrzną powierzchnię zębów, hamując w ten sposób rozwój próchnicy.

Regularne wizyty u dentysty są bardzo ważne. Wynika to z faktu, że odpowiednia profilaktyka oraz wczesne wykrycie problemów dentystycznych, takich jak na przykład próchnica, pozwala zapobiec bardzo bolesnym, szczególnie dla dziecka, schorzeniom. Warto także pamiętać, że daleko rozwinięta próchnica może też doprowadzić do przedwczesnej utraty zębów mlecznych, co może być między innymi przyczyną powstania wad zgryzu.

Opracowanie:

Podziel się