Artykuł sponsorowany Protezy zębowe – podział i wskazówki dla użytkowników

Protezy zębowe – podział i wskazówki dla użytkowników

Jeżeli podjąłeś decyzję o założeniu protezy zębowej, warto abyś dowiedział się czegoś więcej na jej temat i przygotował do pewnych zmian życiowych. Pierwsze dni bywają trudne, ale dysponując odpowiednią wiedzą i mając świadomość, jak wygląda życie z protezą, o wiele łatwiej będzie zaakceptować konieczność jej noszenie.

Podział protez

Protezy dzielą się na ruchome oraz stałe. Protezy ruchome nie są przymocowane na stałe do dziąseł i należy je nosić wyłącznie w dzień. Niektóre modele, tzw. częściowe protezy ruchome, posiadają specjalne klamry, które pozwalają na mocowanie ich do własnych zębów. jeżeli ubytki zębowe są na tyle duże, że nie można stosować klamr, proteza jest mocowana na specjalnym kremie albo podkładkach. Niewątpliwą zaletą protez ruchomych jest cena – znacznie niższa niż w przypadku modeli stałych.

Protezy stałe są uznawane za trwalsze i bardziej komfortowe w noszeniu, ponieważ nie trzeba ich wyjmować i można traktować niemal jak własne zęby. Jedyną różnicą w stosunku do naturalnego uzębienia jest konieczność mycia sztucznego uzębienia specjalną delikatną szczoteczką oraz preparatami dedykowanymi do protez zębowych

Czy proteza jest wyczuwalna w jamie ustnej?

Po założeniu protezy należy uzbroić się w cierpliwość i przygotować na to, że proces przyzwyczajania się do nowej sytuacji może trwać nawet kilka tygodni. W tym czasie prozaiczne czynności, taki jak mówienie czy jedzenie, mogą sprawiać pewne problemy i wiązać z dyskomfortem. To absolutnie naturalny stan i trzeba go przeczekać.

 Jak zwiększyć komfort użytkowania protezy?

Odpowiednie użytkowanie protezy oraz utrzymywanie higieny jamy ustnej to ważne elementy, które zwiększają komfort funkcjonowania z protezą. Nieprawidłowo czyszczona i przechowywana proteza ruchoma może prowadzić do powstawania zajadów i odcisków. Niewłaściwe dopasowanie skutkuje natomiast ocieraniem w jamie ustnej i może przyczynić się do rozwoju stanu zapalnego. Powierzając zaprojektowanie protezy sprawdzonemu specjaliście, np. z Pracowni Protetycznej Katarzyna Szemraj, można mieć pewność, że zostanie ona wykonana z zachowaniem najwyższej precyzji i na bieżąco poprawiana.

Jak często czyścić protezę?

Pielęgnacja protezy zębowej nie jest czymś trudnym i czasochłonnym, ale musi być wykonywana w regularnych odstępach czasu. W przypadku protez ruchomych najlepiej sprawdzą się specjalne pasty i proszki czyszczące o działaniu antybakteryjnym. Ważne, aby preparaty były na tyle delikatne, aby nie powodowały rysowania powierzchni protezy; do czyszczenia warto wybrać szczoteczkę o delikatnym włosiu, która nie porysuje powierzchni protezy. Biorąc pod uwagę skład preparatów i ryzyko uszkodzenia protezy, wszelkie zabiegi czyszczące powinny odbywać się po wyjęciu protezy z jamy ustnej. Aby wydłużyć żywotność protezy najlepiej czyścić ją po każdym posiłku. Nieregularne zabiegi pielęgnacyjne w połączeniu z indywidualnymi uwarunkowanie organizmu mogą skutkować różnymi powikłaniami – stanami zapalnymi czy powstawaniem zajadów.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas