Materiał Partnera Problem z wrastającym paznokciem

Problem z wrastającym paznokciem

Wrastający paznokieć to problem wielu osób. Stan, kiedy twarda płytka paznokcia narusza ciągłość tkanki miękkiej, wywołuje nadwrażliwość na dotyk, stan zapalny, a w konsekwencji ból. Dlatego warto poznać bliżej przyczyny pojawiania się tej dolegliwości. Podpowiemy również jakie są pierwsze objawy wrastającego paznokcia oraz w jaki sposób można leczyć tego typu dolegliwości.

Jakie są przyczyny wrastania paznokcia?

Jedną z głównych przyczyn wrastającego paznokcia jest tzw. obcinanie na okrągło, czyli nieprawidłowe skracanie i przycinanie bocznych fragmentów płytki. Ponadto do głównych przyczyn możemy też zaliczyć noszenie butów na wysokim obcasie, z wąskimi czubkami, jak również niedopasowanego obuwia. Kolejną przyczyną mogą być zaburzenia wzrostu paznokcia, wysychanie płytki paznokciowej oraz uszkodzenia mechaniczne. Problem z wrastającym paznokciem pojawia się również po zabiegu chirurgicznego usunięcia fragmentu lub całego paznokcia. Po takim zabiegu często obserwujemy niekontrolowany wzrost płytki.

Kolejne przyczyny wrastania paznokcia to deformacje stóp, predyspozycje genetyczne, szybki przyrost masy ciała, nadpotliwość stóp oraz złe nawyki higieniczne.

Jakie są objawy wrastającego paznokcia?

Głównym objawem jest dyskomfort odczuwany podczas chodzenia. Ma on postać bólu, który nasila się w bardzo dopasowanym lub za ciasnym obuwiu. Objawy te mogą samoistnie znikać. Kolejnym symptomem jest zaczerwienienie, jakie można zaobserwować w obrębie tzw. wału paznokcia. W kolejnym stadium dochodzi do przerwania ciągłości tkanki i pojawienia się niewielkiej rany. Jeżeli w porę nie zostanie podjęte leczenie, to w miejscu rany może pojawić się tzw. dzikie mięso, któremu towarzyszy proces ropienia i bardzo silny ból.

Jak zapobiegać wrastaniu paznokcia?

Aby uniknąć lub zminimalizować ryzyko wrastania paznokcia należy przede wszystkim obcinać paznokcie prosto, pozostawiając lekko zaokrąglone boki. Po obcięciu trzeba dokładnie obejrzeć paznokcie na wypadek, gdyby został jakikolwiek fragment, który może wrastać. Bardzo ważne jest także noszenie obuwia, które jest odpowiednio dobrane do wielkości i kształtu stopy. W przypadku deformacji stóp należy stosować odpowiednie wkładki.

Jak zlikwidować problem wrastającego paznokcia?

Spora grupa pacjentów decyduje się na zabieg chirurgiczny, który ma im pomóc w pozbyciu się problemu. Niestety nie daje on 100% skuteczności. Zabieg polega na wycięciu części lub nawet całego paznokcia. Wiąże się to ze sporym bólem. Co więcej istnieje duże ryzyko, że paznokieć odrastając znowu zacznie oddziaływać na skórę wrastając w tkankę miękką. Jak pokazują badania blisko 70% pacjentów po zabiegu chirurgicznym skarży się na nawracający problem.

Rozwiązaniem w tej sytuacji może być wizyta u podologa. Im wcześniej zostanie rozpoczęte leczenie, tym lepsze i szybsze efekty można uzyskać. Podolog zlikwiduje dolegliwości bólowe już podczas pierwszej wizyty. Ponadto wybierze optymalną dla danej osoby formę korekty paznokcia. Najczęściej specjalista dobiera pacjentowi tzw. klamrę ortonyksyjną. Taka klamra nie przeszkadza w codziennym funkcjonowaniu. Co istotne klamra rośnie wraz z paznokciem. Może być także stosowana jako forma profilaktyki po zabiegu chirurgicznym.

Czas trwania terapii jest kwestią indywidualną. W dużej mierze jest on uzależniony od stopnia wrastania paznokcia. Najczęściej trwa od kilku tygodni do kilkunastu miesięcy. Celem zachowania skuteczności terapii konieczne są konsultacje co kilka tygodni.

Aby rozpocząć leczenie mające na celu rozwiązanie problemu wrastającego paznokcia warto udać się do gabinetu PODOKOSMETYKA w Miejscu Piastowym. Gabinet prowadzony przez Macieja Winiarskiego oferuje szeroki zakres usług w tym także konsultacje z podologiem.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas