Materiał Partnera Prawidłowe używanie kul inwalidzkich

Prawidłowe używanie kul inwalidzkich

Kule ortopedyczne dla wielu osób są swego rodzaju nowością. Korzystanie z nich wydaje nam się bardzo trudnym i wręcz karkołomnym zadaniem. Niestety w okresie rehabilitacji ich pomoc może okazać się nieoceniona. Dlatego postanowiliśmy przygotować szczegółowy poradnik dotyczący poprawnego chodzenia o kulach. To proste urządzenie wymaga bowiem przestrzegania kilku zasad.

Jak wyregulować wysokość kul ortopedycznych?

Zanim zaczniemy na dobre używać kul ortopedycznych należy je najpierw odpowiednio przystosować do naszego wzrostu. Chodząc o kulach nie można się schylać ani garbić. Może to oznaczać, że kule są za krótkie. W przypadku zbyt długich kul będziemy musieli zginać ręce i użyć mięśni, aby podpierać się na zgiętych rękach. W przypadku kul łokciowych nasze ręce powinny być jedynie lekko zgięte w łokciach. W pozycji wyprostowanej uchwyty kul ortopedycznych muszą być na wysokości krętarza większego kości udowej. Krętarz większy jest najbardziej wystającą kością na boku uda. Znajduje się mniej więcej na wysokości pośladków.

W przypadku kul pachowych ich wysokość powinna powodować delikatne uniesienie barku po wsunięciu ich pod pachę. Niemniej jednak warto zauważyć, że kule pachowe są obecnie używane dosyć rzadko.

Jak bezpiecznie przemieszczać się o kulach?

Chcąc poruszać się o kulach w sposób bezpieczny i komfortowy należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Pierwszą z nich jest prawidłowe trzymanie kul. Ramię powinno być oparte na opasce. Rączki należy chwytać całą dłonią. Podczas chodzenia kule ortopedyczne powinny być rozstawione nieco szerzej aniżeli szerokość bioder. Bardzo ważne jest także umiejętne przerzucanie masy ciała. W czasie przenoszenia ciężaru ciała należy jednocześnie wesprzeć się na kulach. Szalenie istotne jest również utrzymanie równowagi. Podczas chodzenia środek ciężkości nie może wyprzedzać punktów podparcia kul.

Jakie techniki chodu o kulach możemy wyróżnić?

W trakcie chodzenia można pomagać sobie korzystając z jednej lub dwóch kul. W przypadku korzystania z jednej kuli zaleca się trzymanie jej po stronie zdrowej nogi. Podczas poruszania się najpierw robimy wyprost chorej nogi w przód i jednocześnie przesuwamy kulę do środka. Wiele osób uważa, że kula powinna być raczej po stronie chorej nogi. Jest to mylne przekonanie. W takiej sytuacji cały ciężar ciała spoczął by na chorej nodze.

Podczas chodzenia o kulach możemy wykorzystać kilka praktycznych technik. Chodzi tu przede wszystkim o chód:

  • czteroaktowy dostawny – ruchy są wykonywane w następującej kolejności: kula prawa, kula lewa, noga prawa, noga lewa,

  • naprzemienny – ruchy są wykonywane w kolejności: kula prawa, noga lewa, kula lewa, noga prawa,

  • trójaktowy – może się odbywać w sekwencji: naprzemienna praca ramion i symetryczna praca nóg lub symetryczna praca ramion i naprzemienna praca nóg.,

  • dwuaktowy – dostawny, który odbywa się przy równoczesnym ruchu jednoimiennej kuli i nogi.

Warto także poznać technikę poruszania się po schodach. Podczas wchodzenia ruch zaczynamy od wsparcia się na kulach. Następnie wykonujemy pierwszy krok zdrową nogą po czym dostawiamy chorą nogę. Na końcu dostawiamy kule. Schodząc ze schodów najpierw stawiamy kule na niższym stopniu. Następnie wykonujemy krok chorą nogą i dostawiamy do niej zdrową nogę.

Chcąc zoptymalizować przebieg rehabilitacji, a jednocześnie umożliwić sobie swobodne przemieszczanie, warto zaopatrzyć się w kule ortopedyczne. Ich szeroki wybór oferuje Kowsky Sp. z o.o. z Gorzowa Śląskiego. Firma zaopatruje wiele sklepów partnerskich w wysokiej klasy sprzęt pomocniczy do rehabilitacji.

Podziel się