Materiał Partnera Popularne rodzaje sportowych ortez

Popularne rodzaje sportowych ortez

Niektóre dyscypliny sportu są szczególnie związane z ryzykiem kontuzji. Mimo tego osobom, które na co dzień uprawiają aktywność fizyczną, zależy na tym, aby zawsze być sprawnym i w świetnej formie. Upadki, skręcenia, zwichnięcia czy nadwyrężenia stawów to codzienność tych, którzy zajmują się sportem. Z pomocą przychodzi jednak sprzęt ortopedyczny – niezastąpione ortezy.

Kiedy warto sięgnąć po ortezę sportową?

Ortezy można często zobaczyć u osób, które biegają, u tenisistów, a także u zawodników biorących udział w zawodach. Sportowcy wykorzystują ortezy z dwóch powodów.

Po pierwsze są one noszone w przypadku kontuzji oraz urazów. Unieruchamiają stawy, co przyczynia się do ich skuteczniejszej regeneracji. Dzięki nim obrzęki ustępują znacznie szybciej, a powrót do formy zajmuje o wiele mniej czasu. Ortopedzi podkreślają, że jest to o wiele lepsza metoda leczenia niż unieruchomienie stawu w gipsie.

Jednak ortezy sportowcy noszą nie tylko wtedy, kiedy dotknie ich kontuzja. Zarówno zawodowcy, jak i amatorzy zakładają je w celach profilaktycznych. Orteza chroni przed przykrymi konsekwencjami wypadków zdarzających się podczas treningów. Jest ona stosowana po to, aby odciążyć stawy oraz więzadła oraz by znajdowały się one zawsze w prawidłowej pozycji.

Ortezy to tak zwane ortopedyczne protezy. Są znakomitą alternatywą do ciężkiego gipsu. Sportowcy, którzy je wykorzystują, często wspominają o wysokim komforcie ich użytkowania. Są one wykonywane z lekkich, a jednocześnie przepuszczających powietrze i odprowadzających wilgoć materiałów. Natomiast element usztywniający stanowią poduszki, które są wypełnione powietrzem” – mówi ekspert ze sklepu medycznego STREFA ZDROWIA.

Jakie są rodzaje ortez sportowych?

Ortezy sportowe są projektowane z myślą o tym, aby mogły być wykorzystywane w przypadku rozmaitych urazów. Dlatego też są tak często stosowane przez sportowców podczas rekonwalescencji.

Jednymi z najpopularniejszych ortez są opaski stabilizujące na kolano. Mogą być one noszone podczas uprawiania aktywności fizycznej oraz po kontuzjach. Niektóre modele są zapinane na rzep, a inne naciąga się od dołu. Poważniejsze przypadłości wymagają tego, aby nosić stabilizator z szyną boczną czy ortezę czynnościową do stabilizacji stawu kolanowego.

Równie popularne są stabilizatory kostki oraz ortezy stawu skokowego. Takie artykuły ortopedyczne są także używane, kiedy sportowców dotknęły urazy barku. Ortezy barkowe oraz stabilizatory wykonywane są z lekkiego, zapewniającego optymalny komfort neoprenu.

 

Podziel się