Artykuł sponsorowany Podział łóżek rehabilitacyjnych

Podział łóżek rehabilitacyjnych

Chory potrzebuje takiego łóżka rehabilitacyjnego, które jest dostosowane do jego kondycji fizycznej i mentalnej. W sklepach lub wypożyczalniach ze sprzętem medycznym dostępne są modele zapewniające komfort w przypadku wielu schorzeń oraz zróżnicowanej długości ich leczenia. Warto poznać ten temat, aby było łatwiej skorzystać z oferty, gdy przyjedzie taka potrzeba.

Co wyróżnia łóżka rehabilitacyjne?

Łóżka rehabilitacyjne, nazywane również szpitalnymi lub medycznymi, są potrzebne osobom, które przed dłuższy czas (lub na stałe) muszą przebywać w pozycji leżącej z powodu choroby czy wypadku.

Komuś, kto nie doświadczył długiego unieruchomienia, łóżko kojarzy się z relaksem i odpoczynkiem. Jednak perspektywa chorego jest inna: cierpi z powodu odleżyn, słabnących mięśni i spadku formy psychicznej, spowodowanej zależnością od innych. Odpowiednio dobrany sprzęt powinien w znacznym stopniu niwelować te problemy.

Specjalistyczne wyposażenie jest potrzebne również opiekunom osób chorych: rodzinie, lekarzom, pielęgniarkom i fizjoterapeutom. Odpowiednie ułożenie chorego ułatwia im kontakt, leczenie oraz pielęgnację.

O ile placówki medyczne dysponują podstawowym wyposażeniem, tak rodzina, która przyjmuje chorego, musi zorganizować całe zaplecze medyczne. Nie jest to ani proste, ani tanie – mówi przedstawicielka sklepu i wypożyczalni sprzętu medycznego Zdrowie z Bydgoszczy. – Dlatego w naszej firmie można skonsultować kwestie związane z wyposażeniem potrzebnym choremu, a także, w zależności od potrzeb i możliwości kupić lub wypożyczyć potrzebny sprzęt, m.in. łóżka, materace przeciwodleżynowe, koncentratory tlenowe, wózki, stoliki.

Kryterium zastosowanego materiału oraz konstrukcji

Ze względu na rodzaj materiału, z jakiego są zrobione łóżka rehabilitacyjne, wyróżnia się:

  • drewniane – są funkcjonalne i atrakcyjne cenowo. Wyglądają bardzo estetycznie, w niczym nie przypominając tradycyjnych, szpitalnych łóżek. Są przeznaczone do użytku domowego;
  • metalowe – są tańsze niż ich drewniane odpowiedniki oraz łatwiejsze do dezynfekcji, dlatego najczęściej są używane w szpitalach.

Ze względu na zastosowaną konstrukcję, wyróżnia się dwa rodzaje łóżek rehabilitacyjnych:

  • mechaniczne (manualne)

Nowoczesne modele odznaczają się solidną konstrukcją, starannym wykonaniem, oraz możliwością regulacji poszczególnych części. Mankament polega na tym, że aby wyregulować łóżko, tak aby pacjent mógł np. usiąść, odciążyć kręgosłup czy zgiąć nogi, potrzeba pomocy opiekunów, którzy ręcznie dokonają zmiany w ustawieniu sprzętu. Ogranicza to autonomię pacjenta, zaś na opiekunów nakłada konieczność znacznego wysiłku fizycznego, co zwiększa prawdopodobieństwo przeciążenia, a nawet urazu.

  • elektryczne

Ustawienie poszczególnych części (segmentów) reguluje się automatycznie, dzięki przyciskom umieszczonym przy łóżku lub na pilocie. Regulacji podlega też wysokość łóżka. Chory, jeżeli pozwala mu na to kondycja, według swojej wygody dokonuje zmian, np. podnosi się do pozycji siedzącej. Także opiekunowie mniejszym nakładem sił mogą ułożyć pacjenta w wybranej pozycji.

Dobór ze względu na potrzeby pacjenta

Decydując się na kupno lub wypożyczenie łóżka rehabilitacyjnego o przedstawionych powyżej parametrach, konkretny model należy dostosować do kondycji chorego oraz rodzaju schorzenia, z jakim się zmaga. W tym względzie wyróżniamy trzy rodzaje łóżek rehabilitacyjnych:

  • dla osób cierpiących na chorobę Alzheimera

Dobrze sprawdzają się modele elektryczne, czterosegmentowe. Ważne, by były niskie (z możliwością automatycznego podnoszenia), ponieważ chorzy nieświadomie wstają podczas snu – jeżeli łóżko jest wysokie, grozi to upadkiem i urazem. Zaleca się, by sprzęt umożliwiał ułożenie pacjenta w pozycji anty-Trendelenburga, czyli na „równi pochyłej”: płaszczyznę łóżka nachyla się pod kątem 30 stopni, wówczas głowa i klatka piersiowa znajdują się wyżej, a nogi niżej, stopy podpiera się w taki sposób, by zapewniały stabilność. Dzięki tej pozycji spowalnia się krążenie tętnicze i odbarcza płuca.

  • łóżka krzyżakowe

Dzięki wygodnej, krzyżakowej konstrukcji łóżka te można łatwo złożyć i rozłożyć, co ułatwia ich przenoszenie i wypożyczanie. Przeznaczone są głównie do domowej opieki nad chorym, szczególnie dla osób niewymagających leżenia mierzonego w latach. Nadają się zarówno do pielęgnacji jak i rehabilitacji.

  • dla osób o znacznej masie ciała, czyli dla pacjentów wielkiego formatu

Szerokość łoża jest większa niż w wersji standardowej, a konstrukcja jest dodatkowo wzmocniona i dostosowana do przenośników osobowych. Istnieje możliwość zamontowania dodatkowych poręczy. Zazwyczaj są to modele elektryczne, gdyż manualna obsługa mogłaby przekroczyć siły opiekunów. Każde z kółek, dzięki którym przesuwa się łóżko, zaopatrzone jest w hamulec.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas